StoryEditor

BLV chce natychmiastowego wycofania herbicydu. Nie będą czekać na zgodę KE!

BLV nie odpuszcza i zamierza wycofać flufenacet bez czekania na zgodę Komisji Europejskiej. Zharmonizowane europejskie zatwierdzanie środków ochrony roślin na mocy rozporządzenia staje się coraz bardziej farsą, skomentował niemiecki dyrektor.

07.11.2024., 10:52h

Fala zakazów stosowania środków ochrony roślin

Pierwsze wzmianki o wycofaniu flufenacetu omówiliśmy już w październiku. BVL spodziewa się, że kwas trifluorooctowy zostanie sklasyfikowany jako „toksyczny dla reprodukcji”. Konsekwencją mogą być zmiany w zezwoleniach, a nawet zakazy dotyczące środków ochrony roślin. Więcej o tym TUTAJ: Nadciąga fala zakazów stosowania środków ochrony roślin. Która substancja czynna jest zagrożona?

Atak na popularny herbicyd

Do całej sytuacji odniósł się Bayer, o czym napisał portal topagrar.com. Bayer podkreśla, że flufenacet jest aktywnym składnikiem w herbicydach, który jest bezpiecznie stosowany w Europie od ponad 20 lat. Obecnie przechodzi rutynową procedurę ubiegania się o nowe zezwolenie. Firma Bayer skomentowała recenzję środków ochrony roślin zawierających acet flufenu i podkreśliła, że ​​bezpieczeństwo jej produktów jest zawsze na pierwszym miejscu. Więcej o tym TUTAJ: Czy popularny herbicyd na fiołka i miotłę zostanie wycofany?

BVL planuje natychmiastowy zakaz Flufenacetu!

Najwyraźniej BVL się nie poddaje i planuje wcześniej cofnąć zatwierdzenie herbicydów zawierających substancję czynną flufenacet, nie czekając na ostateczną decyzję Komisji Europejskiej. W tym celu prowadzi obecnie procedurę przesłuchania zainteresowanych posiadaczy zezwoleń.

Związek Przemysłu Rolnego e. V. (IVA), reprezentująca interesy producentów środków ochrony roślin w Niemczech, krytykuje tę inicjatywę jako specjalną opcję krajową – ponieważ ze środków nadal mogą korzystać rolnicy z innych krajów UE.

image

Znikną kolejne zaprawy fungicydowe. Ostre cięcia w rejestrze - które substancje zostaną wycofane?

Zatwierdzanie środków to farsa

- Zharmonizowane europejskie zatwierdzanie środków ochrony roślin na mocy rozporządzenia 1107/2009 staje się coraz bardziej farsą. Przewodnia zasada przepisów, a mianowicie zapewnienie tego samego poziomu bezpieczeństwa i równych warunków konkurencji w unijnym rolnictwie poprzez jednolite standardy, w tym kraju coraz bardziej schodzi na dalszy plan. Najbardziej cierpi niemiecki sektor rolniczy - skomentował Dyrektor zarządzający IVA, Frank Gemmer, na topagrar.com. 

 

Bernat Patrycja/ Matthias Broeker

Źródło: topagrar.com

Fot: Kalinowski

Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat z-ca redaktora prowadzącego topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. grudzień 2024 20:01