Sąd w swoim postanowieniu stwierdził, że „nic nie usprawiedliwia zawieszenia licencji na stosowanie glifosatu, bez wcześniejszej analizy poważnego wpływu, jaki miałoby to na gospodarkę kraju i na produkcję w ogóle”.
Z tego oświadczenia wynika, że brazylijscy rolnicy nadal mogą korzystać z tego popularnego środka chwastobójczego. Wcześniej, inny brazylijski sędzia federalny zakwestionował to zezwolenie, które zawiesiło używanie dotychczasowych i rejestrację nowych produktów opartych na glifosacie. Na początku sierpnia wydał on bowiem zakaz stosowania glifosatu, do czasu, gdy brazylijska agencja zdrowia Anvisa (Narodowa Agencja ds. Kontroli Sanitarnej) nie oceni toksyczności tego związku.
Po ponownym zatwierdzeniu przez Komisję Europejską w listopadzie 2017 r. na kolejnych pięciu lat, glifosat znalazł się w centrum zaciętej debaty naukowej między przedstawicielami stowarzyszeń, politykami i agencjami pozarządowymi. Badania nad skutkami zdrowotnymi tej substancji dały bowiem sprzeczne i nierozstrzygające problemu wyniki. Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) i Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zatwierdziły ją,...