W Wielkiej Brytanii tamtejsi naukowcy ze Stowarzyszenia Ochrony Roślin przeprowadzili symulację, mającą na celu określenie ekonomicznych skutków wycofania z użytku glifosatu, nie tylko dla sektora agro. Zakaz stosowania tej substancji, wprowadzony przez Unię Europejską, spowodowałby zmniejszenie dochodów rolnictwa o 940 mln funtów.
Ponadto skutkowałoby to zmniejszeniem przychodów z tytułu podatków o dalsze 193 mln funtów, co badacze porównali do rocznego wynagrodzenia 7 tys. pielęgniarek. Wprowadzenie zakazu stosowania glifosatu wiązałoby się ze zmniejszeniem produkcji pszenicy o 20%.
Trwający Brexit jest ciężkim okresem dla wszystkich brytyjskich obywateli, nie tylko rolników, a takie decyzje, jak możliwy zakaz stosowania glifosatu dodatkowo pogłębiłyby problemy rolnictwa i zmniejszenie jego konkurencyjności oraz miałyby negatywny wpływ na cały brytyjski PKB. W Wielkiej Brytanii glifosat stosowany jest od 40 lat głównie do, jak to określili badacze, szybszego przygotowania stanowiska pod uprawę następczą.
jd, fot. Sierszeńska
StoryEditor
Brexit glifosatu?
Nie cichnie dyskusja odnośnie do szkodliwości glifosatu, jego możliwej rakotwórczości, ale także z drugiej strony korzyści, jakie daje rolnikom – w kontekście możliwości jego wycofania z rynku.