StoryEditor

Brexit glifosatu?

Nie cichnie dyskusja odnośnie do szkodliwości glifosatu, jego możliwej rakotwórczości, ale także z drugiej strony korzyści, jakie daje rolnikom – w kontekście możliwości jego wycofania z rynku.
18.08.2017., 08:08h
W Wielkiej Brytanii tamtejsi naukowcy ze Stowarzyszenia Ochrony Roślin przeprowadzili symulację, mającą na celu określenie ekonomicznych skutków wycofania z użytku glifosatu, nie tylko dla sektora agro. Zakaz stosowania tej substancji, wprowadzony przez Unię Europejską, spowodowałby zmniejszenie dochodów rolnictwa o 940 mln funtów.

Ponadto skutkowałoby to zmniejszeniem przychodów z tytułu podatków o dalsze 193 mln funtów, co badacze porównali do rocznego wynagrodzenia 7 tys. pielęgniarek. Wprowadzenie zakazu stosowania glifosatu wiązałoby się ze zmniejszeniem produkcji pszenicy o 20%.
Trwający Brexit jest ciężkim okresem dla wszystkich brytyjskich obywateli, nie tylko rolników, a takie decyzje, jak możliwy zakaz stosowania glifosatu dodatkowo pogłębiłyby problemy rolnictwa i zmniejszenie jego konkurencyjności oraz miałyby negatywny wpływ na cały brytyjski PKB. W Wielkiej Brytanii glifosat stosowany jest od 40 lat głównie do, jak to określili badacze, szybszego przygotowania stanowiska pod uprawę następczą.

jd, fot. Sierszeńska
Jacek Daleszyński
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński

redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. listopad 2024 18:56