StoryEditor

Bruksela: Ważą się losy glifosatu - w piątek głosowanie nad przyszłością herbicydu

Debata na temat glifosatu zbliża się do finału. W piątek przedstawiciele UE będą głosować nad jego przyszłością w krajach członkowskich. Ale głosowanie wcale nie musi oznaczać końca sporu dotyczącego herbicydów.
12.10.2023., 08:10h
W piątek przedstawiciele państw członkowskich UE będą głosować nad przyszłością glifosatu. Od czwartku po raz pierwszy będą mieli okazję omówić propozycję Komisji Europejskiej dotyczącą przedłużenia zatwierdzenia tego herbicydu o kolejnych 10 lat Rzeczniczka Komisji Europejskiej potwierdziła redakcji top agrar harmonogram dyskusji i głosowania nad glifosatem w środę po południu.

Państwa członkowskie muszą głosować

Po tym, jak Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) wydał pozytywną ocenę herbicydu – EFSA nie był w stanie zidentyfikować „żadnych krytycznych obszarów problematycznych” – Komisja Europejska zaproponowała państwom członkowskim przedłużenie zatwierdzenia glifosatu o 10 lat.

Ostatecznie przedstawiciele państw członkowskich w Stałym Komitecie ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz (SCOPAFF) Komisji Europejskiej muszą podjąć decyzję w sprawie przyszłości polaryzującego herbicydu.

Wymagana większość kwalifikowana

Na podstawie tego głosowania Komisja Europejska przedłuży lub nie przedłuży zatwierdzenie przez UE glifosatu. Oznacza to, że jeśli wśród państw członkowskich będzie większość kwalifikowana za lub przeciw ponownemu wydaniu zezwolenia, Komisja podąży za tym głosowaniem.
Większość kwalifikowaną osiąga się, gdy większość 55% państw członkowskich, reprezentujących co najmniej 65% populacji UE, zagłosuje za lub przeciw wnioskowi Komisji.

Niemcy mówią glifosatowi „nie”

Pozytywna ocena EFSA nie oznacza automatycznie nowego zatwierdzenia. Ocena naukowa może być brana pod uwagę jedynie w procesie politycznym. Minister rolnictwa Niemiec Cem Özdemir pokazuje, że wcale tak nie musi być. Jego zdaniem wyniki badań nad glifosatem są „niekompletne”.

- W Brukseli chce w dalszym ciągu „opowiadać się za „nie” – powiedział Özdemir w Brukseli pod koniec lipca.

W środę rzecznik Federalnego Ministerstwa Rolnictwa ponownie potwierdził redakcji top agrar, że Niemcy nie zgodzą się na przedłużenie zgody na stosowanie glifosatu na kolejnych 10 lat.

Co się stanie bez większości kwalifikowanej?

Jeżeli nie ma większości kwalifikowanej za lub przeciw propozycji Komisji Europejskiej, propozycja trafia do tzw. komitetu odwoławczego. Przedstawiciele państw członkowskich musieliby ponownie głosować nad propozycją. Jeżeli i tutaj nie będzie większości kwalifikowanej, Komisja Europejska mogłaby podjąć decyzję w sprawie przyszłości glifosatu bez głosowania państw członkowskich.

Holandia chce wstrzymać się od głosu

Holenderski minister rolnictwa Piet Adema powiedział we wtorek prasie, że Holandia wstrzyma się od głosu.

- Opinie w holenderskim rządzie są zbyt podzielone, aby opowiadać się za przedłużeniem zatwierdzenia lub przeciw niemu - stwierdził Adema.

Z Brukseli dla top agrar Polska
Konstantin Kockerols

Fot. Envato Elements
Konstantin Kockerols
Autor Artykułu:Konstantin Kockerols

Wspólna Polityka Rolna

Korespondent top agrar w Brukseli

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. grudzień 2024 03:30