Stawki za ziemniaki wzrosły aż o 75,2% r/r, co jest związane z ich wyraźnie mniejszą podażą. Ze względu na suszę, ubiegłoroczne zbiory ziemniaków w Polsce były o ok. 18% niższe niż w 2017 r. Znaczące straty produkcyjne wystąpiły również wśród pozostałych kluczowych unijnych producentów ziemniaków, w szczególności w Niemczech, co utrudnia skompensowanie niższej krajowej produkcji zwiększonym importem, dodatkowo podbijając wzrost cen.
Jak wskazują specjaliści ds. rynku z banku Credit Agricole - nie tylko ziemniaki podrożały przez suszę z ubiegłego roku, bo wzrosły także ceny owsa (+32,8% r/r), kukurydzy (+30,2%), pszenżyta (29,8%), żyta (24,7%), pszenicy (23,5%) oraz jęczmienia (20,2%).
Najsilniejszy spadek cen odnotowano natomiast w przypadku mleka (-8,1% r/r) oraz trzody chlewnej (-8,0%), co jest efektem cyklicznej nadpodaży na tych rynkach.
Patrząc na dane dotyczące cen skupu produktów rolnych w grudniu 2018 r. można pokusić się o założenie, że w tym roku nastąpi nieznaczne przyspieszenie tempa wzrostu cen żywności do 2,7% wobec 2,6% w 2018 r. – komentuje Jakub Olipra, Ekonomista/Starszy Specjalista ds. Analiz Makroekonomicznych w Departamencie Analiz Makroekonomicznych banku Credit Agricole.
Oprac. ag, na podst. GUS, Credit Agricole Bank Polska S.A.
StoryEditor
Ceny ziemniaków wzrosły aż o ponad 75%!
GUS opublikował dziś dane dotyczące cen skupu produktów rolnych w grudniu 2018 r. Okazuje się, że zakres wzrostu cen w ujęciu rocznym był całkiem znaczący, a najbardziej wzrosły ceny skupu ziemniaków!