StoryEditor

Chemirol – prężny partner w sektorze rolnictwa

Od mogileńskiej hurtowni ś.o.r. do wielokierunkowego przedsiębiorstwa, tak można w skrócie przedstawić ewolucję firmy Chemirol w Polsce. Dziś działa także na wielu rynkach zagranicznych i w dalszym ciągu się rozwija.
27.02.2023., 14:02h
W skrótowej wersji historię i bieżącą działalność firmy zaprezentowali dr Alicja Milewicz-Pełczyńska, Dyrektor Działu Marketingu oraz Krzysztof Bzdęga, Dyrektor ds. Zarządzania Wiedzą w PUH Chemirol, podczas konferencji prasowej 23 lutego br. w Ciechocinku (patrz zdjęcie).
W trakcie spotkania z dziennikarzami firma Chemirol przedstawiła swoje osiągnięcia i główne działy obejmujące m.in. dystrubucję ś.o.r., nawozów, czy materiału siewnego. Do Grupy Chemirol należą także spółki:
  • Innvigo
  • Napena
  • Flora Praszka
  • Agrolex.
Ponadto, od 2022 r. firma ma udziały w Bałtyckim Terminalu Zbożowym spółki Mondry. Współpracuje również z firmą Agricultural Trials, wykonującą kompleksowe badania gleby. W minionym roku powstał też 15. oddział firmy na Podkarpaciu. W jej ofercie rynkowej znajduje się natomiast 67 s.cz. pestycydów i 182 marek własnych. Chemirol zatrudnia obecnie ponad 1000 osób, w tym ponad 200 terenowych doradców klienta.
Idę po rekord
Jedną z inicjatyw promocyjnych firmy jest akcja „Idę po rekord”, której efekty zaprezentowali Marcjanna Pawlak – Kierownik Marketingu oraz dr Rafał Sobieszczański, z-ca Dyrektora ds. Zarządzania Wiedzą (patrz foto). W 2022 r. program ten obejmował 4 gatunki, tj.: pszenicę, rzepak, kukurydzę oraz w buraka cukrowego. Gospodarstwa wdrożone na każdym etapie tych prac działały wg zaleceń firmowych doradców, stosując produkty firm Chemirol i Innvigo.

W ramach tej akcji w rzepaku ozimym najwyższy plon w produkcji towarowej wynosił 5,77 t/ha, w pszenicy ozimej 11,6 t/ha, a wyniki pochodzą z gospodarstw zlokalizowanych na terenie woj. warmińsko-mazurskiego. W kukurydzy ziarnowej uzyskano wynik 18 t/ha, a w buraku cukrowym w Otmuchowie (woj. opolskie) 112,11t/ha, przy polaryzacji cukru 16%. Rezultat ten jest obecnie oficjalnym rekordem Polski, którego realizację i pomiary polowe nadzorowało Biuro Rekordów Polski.
Produkty mikrobiologiczne
Zmiany klimatu i oczekiwania klientów sprawiają, że ewoluuje także rolnictwo europejskie. UE stawia tu nowe wyzwania, np. w ramach Zielonego Ładu. Jednym z kierunków tych przemian jest rosnąca liczba produktów mikrobiologicznych na rynku. W ofercie firmy Chemirol są nimi, m.in.:
  • Bakto Kompleks – preparat ma wspomagać rozkład materii organicznej w glebie oraz uwalnianie składników pokarmowych
  • Bakto ProFos – stymuluje uwalniania fosforu w glebie z jego form niedostępnych dla roślin w formę przyswajalną H2PO4_
  • Batko G-Stop – wspomagający rozwój roślin, podnosi ich wigor oraz odporność na stresowe czynniki środowiska, dzięki czemu można ograniczyć stosowanie fungicydów w uprawie. 
  • BlueN – zawiera bakterie Methylobacterium symbioticum, wiążące wolny azot z powietrza i dostarczające go roślinom, pomijając transport z korzeni do organów wegetatywnych, co redukuje jego niedobór m.in. w warunkach suszy.
– Wszystkie produkty z Linii Bakto są w formie płynnej i zawierają bakterie z rodzaju Bacillus w formach przetrwalnikowych. Działają zarówno w niskich jak i wysokich temperaturach, mogą być stosowane z wieloma środkami ochrony roślin, nawozami dolistnymi, RSM, kwasami humusowymi czy nawozami naturalnymi – mówił podczas spotkania Paweł Kossakowski, z-ca Dyrektora Działu w PUH Chemirol (patrz zdjęcie).
BlueN – alternatywne źródło azotu
Preparat BlueN to innowacyjne rozwiązanie w ofercie firmy Chemirol, którego producentem jest Corteva Agrisciene. Według wielu badań i doświadczeń produkt pozwala m.in. osiągnąć lepsze plony przy mniejszej dostępności azotu z gleby.
– W doświadczeniach prowadzonych w latach 2021–2023 BlueN dostarczył w rzepaku ok 50 kg/ha N, co odpowiada 147 kg/ha saletry amonowej; 56 kg/ha N w zbożach, zastępując 165 kg/ha nawozu azotowego i 76 kg/ha N w kukurydzy, odpowiednio 223 kg/ha saletry – mówił dr Marek Reich, Manager ds. Rozwoju Nowych Produktów w firmie Chemirol (patrz zdjęcie).
W trakcie debaty wiele porad i praktycznych sugestii dotyczących tego preparatu przedstawił także Rafał Opiłowski – Dyrektor Działu NBBA PUH Chemirol, np.:
  • bakterie Methylobacterium symbioticum pracują i namnażają się w roślinie już po 3 godzinach od aplikacji, a azot dostarczany jest niezależnie od wilgotności gleby, jej odczynu, czy zasobności w składniki pokarmowe
  • planując użycie BlueN, warto w strategii nawożenia obniżyć dawkę azotu mineralnego o min. 30 kg/ha, dzięki czemu wzrasta efekt działania preparatu
  • stosując produkt warto zadbać o prawidłowe nawożenie dolistne uprawy Mo i Fe
  • nie zaleca się stosować preparatu w krótkim odstępie po zabiegu środkiem zawierającym jako s.cz. tlenochlorkiem miedzi, która wykazuje działanie bakteriobójcze. Inne formy tego mikroelementu są bezpieczne w stosowaniu, np. w nawożenie dolistnym, czy doglebowym.
[bie]
Janusz Biernacki
Autor Artykułu:Janusz Biernackiredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. grudzień 2024 01:39