Zgodnie z aktualnie obowiązującym rejestrem środków ochrony roślin dopuszczonych do obrotu i stosowania, preparaty zawierające chloropiryfos mogą być użyte wyłącznie w uprawach:
- pszenicy ozimej i jarej,
- jęczmienia jarego,
- rzepaku,
- śliwy,
- truskawki,
- ziemniaka,
- kapusty brukselskiej,
- kalafiora,
- brokułu i kapusty głowiastej,
- oraz do zwalczania pędraków w szkółkach roślin sadowniczych, szkółkach leśnych, szkółkach drzew i krzewów ozdobnych oraz na plantacjach nasiennych.
Na stronie Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa znajdziemy komunikat, informujący że stosowanie środków ochrony roślin niezgodnie z treścią ich etykiet, stanowi naruszenie przepisów ustawy o środkach ochrony roślin i może prowadzić do wystąpienia przekroczeń najwyższych dopuszczalnych poziomów pozostałości środków ochrony roślin w produkowanej żywności. W konsekwencji, może być wydany zakaz wprowadzenia wyprodukowanych płodów rolnych do obrotu oraz konieczność ich utylizacji.
* Rozporządzenie Komisji (UE) 2016/60 z dnia 19 stycznia 2016 r., zmieniające załączniki II i III do rozporządzenia (WE) nr 396/205 Parlamentu Europejskiego i Rady w odniesieniu do najwyższych dopuszczalnych poziomów chloropiryfosu w określonych produktach oraz na ich powierzchni (Dz. Urz. UE L 14 z 21.01.2016, str. 1).
Źródło: piorin.gov.pl