StoryEditor

Choroby podstawy źdźbła będą atakowały zboża

Zagrożenie przez choroby podstawy źdźbła dotyczy także pól Zamojszczyzny - powiedziała dr Zuzanna Sawinska z UP w Poznaniu podczas szkolenia zorganizowanego 26 lutego przez Krajową Federację Producentów Zbóż w Zamościu.
26.02.2016., 13:02h

Warunki pogodowe jakie miały miejsce podczas przeciągającej się zimy sprzyjały infekcjom przez sprawców fuzaryjnej zgorzeli podstawy źdźbła i łamliwości źdźbła. Można stwierdzić, że do końca grudnia i następnie od początku lutego choroby atakowały i pszenicę i inne zboża. Z tego powodu konieczne będzie w tym roku szybkie zastosowanie fungicydów - najlepiej w fazie początku strzelania w źdźbło - BBCH 31. O właściwym rozpoznawaniu fazy powiedział dr Łukasz Sobiech z UP w Poznaniu. Jest to istotne nie tylko ze względu na wyznaczanie terminu zwalczania chorób grzybowych, ale jeszcze ważniejsze pod kątem stosowania regulatorów wzrostu.

Różne substancje działają na różnych fazach wzrostu źdźbła. Przykładowo CCC - inhibitor syntezy giberelin działa na międzywęźla, które zaczynają się wydłużać oraz na drugie i kolejne międzywęźle. Natomiast trineksapak etylu oprócz identycznego działania jak CCC, może wpłynąć także na redukcję nadmiernej liczby pędów. Istotne są, przy stosowaniu tej ostatniej substancji, warunki pogodowe podczas stosowania. Trineksapak etylu lepiej działa w warunkach słonecznej pogody. Działa on już w temperaturze 8 st. C jeśli dzień jest słoneczny. Natomiast pochmurna pogoda do skutecznego działania wymaga 12-15 st. C. Warto też wiedzieć, że jeśli na polu jest temperatura 20 st. C i dzień jest słoneczny, to możemy obniżyć dawkę preparatu o około 30%. Dużo wyższych temperatur do skutecznego działania wymaga etefon - 15-20 st. C. Jednak środek ten stosowany jest na ostatnim etapie strzelania w źdźbło - BBCH 37-39, kiedy zwykle na polach jest już cieplej.

Przy okazji stosowania regulatorów wzrostu, zwłaszcza w fazie BBCH 31 rolnicy powszechnie stosują fungicydy, właśnie na wspomniane wyżej choroby podstawy źdźbła.
– Chociaż choroby podstawy źdźbła objawiają się najwyraźniej dopiero w fazie kłoszenia, to jedynym momentem do skutecznego ich ograniczania jest początek strzelania w źdźbło – powiedziała dr Zuzanna Sawinska. Ważny jest jednak dobór fungicydów do tego zabiegu.

Najczęściej oprócz powyższych chorób zwalcza się mączniaka prawdziwego. Do ograniczania tej choroby zaleca się głównie substancje z grupy morfolin, proquzanid, cyflifenamid, metrafenon. Natomiast do zwalczania chorób podstawy źdźbła skuteczne są m.in.: cyprodynil, protiokonazol, metrafenon i prochloraz.

W rejonie Zamojszczyzny co roku wielkim zagrożeniem są fuzariozy kłosa. Trzeba jednak bardzo uważać na stosowane w zabiegu T3 fungicydy. Setki badań prowadzonych na całym świecie pokazują, że użycie na kłos preparatów strobilurynowych, zamiast ograniczać, powoduje wzrost zawartości mikotoksyn w ziarnie, co jest efektem przedłużającego się okresu wegetacji - powiedziała Zuzanna Sawinska.
– Ochrona roślin jest ważna. Jednak bez zadbania o glebę, jej pH i zawartość próchnicy nie ma mowy o wysokich plonach – powiedział Rafał Mładanowicz - prezes Krajowej Federacji Producentów Zbóż. tcz

Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. listopad 2024 10:28