StoryEditor

Chroni przed chorobami bez oprysku

Do niedawna jedyną skuteczną formą walki z chorobami grzybowymi występującymi na liściach były zabiegi nalistne wykonywane opryskiwaczem polowym. W tym roku po raz pierwszy w Centrach Kompetencji BASF nad plonowaniem jęczmienia jaregowdrożono nowy model bezopryskowej ochrony fungicydowej z wykorzystaniem preparatu Systiva 333 FS. 
14.12.2014., 15:12h

W preparacie zastosowano nową substancję czynną Xemium, z grupy karboksyamidów, która wykazuje wybitne cechy systemicznego przemieszczania w roślinie. Badania przeprowadzone w Centrach Kompetencji BASF w Pągowie, Jarosławcu i Gurczu potwierdziły, że zastosowanie nowej formuły ochronnej pozwoliło uratować aż 15,5 dt/ha plonów w stosunku do zbiorów z pól bez ochrony. Dodatkowe wykonanie zabiegu nalistnego w fazie kłoszenia fungicydem Osiris 065 EC zwiększyło plony o kolejne 6,0 dt/ha. Łącznie uzyskano ponad 36% wzrost plonowania. 

Ostatnie dwa sezony wegetacyjne charakteryzowały się optymalnymi warunkami dla prawidłowego wzrostu jęczmienia jarego. Jednocześnie pogoda sprzyjała wczesnym i silnym infekcjom chorób grzybowych. Genetyczna wrażliwość wielu odmian na choroby, takie jak: plamistość siatkowa, mączniak prawdziwy, rynchosporioza i rdza, w połączeniu z optymalnymi warunkami atmosferycznymi umożliwiała bardzo wczesne występowanie patogenów, powodując nieodwracalne straty.

W tegorocznym przebiegu porażenia plamistością siatkową, w okresie od fazy drugiego kolanka do końca kłoszenia, który miał miejsce w maju, zauważyć można było widoczny, bardzo intensywny wzrost porażenia, szybko przekraczający progi szkodliwości. W tym samym okresie, w związku z częstymi opadami deszczu pogoda wielokrotnie uniemożliwiała wykonanie zabiegu nalistnego. Zastosowanie metody bezopryskowej ochrony fungicydowej z wykorzystaniem Systivy 333 FS uniezależnia producentów od niekorzystnych warunków pogodowych, ograniczających możliwość wykonania tradycyjnych oprysków – twierdzi dr Paweł Kazikowski, specjalista ds. wdrożeń produktów BASF Polska.

 

oprac. mwal

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
13. listopad 2024 12:27