Ponad 300 gatunków roślin żywicielskich – w tym wiele gatunków drzew, roślin uprawnych i winorośli – chrząszcz japoński (Popillia japonica) może wyrządzić ogromne szkody. W związku z nowym odkryciem chrząszczy w Bazylei w Szwajcarii niedaleko granicy Niemcy intensyfikują swoje działania zapobiegawcze. Ryzyko zadomowienia się chrząszcza japońskiego w południowych krajach związkowych jest szczególnie wysokie.
Zobacz także: Stonka kukurydziana na północy Polski. Jak można zabezpieczyć rośliny?
BMEL, Federalny Instytut Badawczy Roślin Uprawnych, Instytut Juliusa Kühna (JKI), monitorują sytuację i współpracują z odpowiedzialnymi organami ds. zdrowia roślin w krajach związkowych i krajach partnerskich w UE i Szwajcarii. Kraje związkowe są odpowiedzialne za monitorowanie i inicjowanie lokalnych działań fitosanitarnych mających na celu tępienie chrząszczy. JKI opracowało już plan awaryjny we współpracy z krajami związkowymi wiosną 2022 r.
Sytuacja staje się poważna
- Nowe odkrycie chrząszcza w przygranicznej Bazylei na początku lipca pogorszyło sytuację Badenii-Wirtembergii i Niemiec. Chrząszcza japońskiego można wprowadzić w dowolne miejsce w Niemczech, na przykład jako „pasażera na gapę” w pojazdach lub z rośliny i części roślin, takie jak bukiety kwiatów – mówi dr. Bernhard C. Schäfer, kierownik specjalistycznego instytutu ds. zdrowia roślin w JKI.
Kiedy szkodnik już się zadomowił, bardzo trudno się go pozbyć. Zdaniem Schäfera doświadczenia z Włoch pokazują, że owad ten w ciągu pierwszych kilku lat od pojawienia się może naturalnie rozprzestrzeniać się na odległość do 10 km rocznie. „Należy temu zapobiec. Jako federalny instytut badawczy jesteśmy w ścisłym kontakcie z lokalnymi władzami stanowymi i liczymy na wsparcie ludności”.
Pułapki wabiące na chrząszcza
We wszystkich krajach związkowych prowadzone są obecnie regularne badania z wykorzystaniem specjalnych pułapek wabiących. Ze względu na wyższe ryzyko środki te zostały szczególnie zintensyfikowane w Badenii-Wirtembergii. Należy zapobiegać epidemii za pomocą środków zapobiegawczych. Materiał zielony i glebę z obszaru porażenia i strefy buforowej, np. z regionu Bazylei, gdzie po raz ostatni odkryto chrząszcza japońskiego, można transportować na inne obszary wyłącznie pod ściśle określonymi warunkami, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się chrząszcza.
Co możesz zrobić?
- Obywatele mogą również wnieść znaczący wkład w ochronę lokalnych roślin i ekosystemów oraz pomóc we wczesnym wykrywaniu szkodników żerujących. W związku z tym BMEL apeluje:
- Podejrzewane przypadki porażenia należy natychmiast zgłaszać służbom ochrony roślin danego kraju związkowego. Zestawienie odpowiedzialnych organów, w tym dane kontaktowe, można znaleźć w Internecie.
- W przypadku znalezienia podejrzanego chrząszcza należy go schwytać i zabezpieczyć w zapieczętowanej tubie lub słoiku, a następnie przekazać władzom w celu dokładnej identyfikacji. Należy także podać datę odkrycia i dokładną lokalizację.
- Aby zapobiec zawleczeniu, podróżni powinni dokładnie sprawdzić pojazdy i bagaż przed powrotem z regionów silnie porażonych (północne Włochy, południowa Szwajcaria). Ponadto nie należy zabierać ze sobą żadnych roślin, kwiatów ciętych, warzyw ani owoców.
Alfons Deter
topagrar.com
Fot: Pixabay