StoryEditor

Chwasty zaatakowały wcześniej

Spowolniony jesienny rozwój zbóż był spowodowany m.in. zbyt dużym zagęszczeniem warstwy siewnej gleby przed spoczynkiem zimowym. Proces ten to efekt nadmiernego jej uwodnienia w październiku i listopadzie i osiadania cięższych, wilgotnych mas podłoża.
17.03.2017., 15:03h

W tych warunkach korzeniom brakowało tlenu do optymalnego rozwoju i funkcji życiowych. Stan ten na polach wykorzystały chwasty, które w lepszej kondycji fizjologicznej i w większej liczebności przezimowały i są dla ozimin dużą konkurencją na starcie wiosennej wegetacji.
Po wczesnowiosennym zasilaniu upraw azotem i siarką trzeba zatem uwzględnić możliwie szybkie zastosowanie skutecznego herbicydu. Jego podanie warto połączyć z pierwszym zabiegiem fungicydowym. Nie należy natomiast łączyć herbicydu z regulatorem wzrostu, co może spowodować reakcję fitotoksyczną na roślinach.
Regulator należy natomiast zastosować w pszenicy ozimej w fazie BBCH 31–33, wykorzystując np. CCC.
Wiele pszenic czy pszenżyta zimowało w fazie 1–3 liści i obecnie nadrabia zaległości w krzewieniu. Niestety, towarzyszące im chwasty mogą być powodem m.in. szybszego strzelania w źdźbło, co przy niewystarczającym rozkrzewieniu ograniczy liczbę kłosów na jednostce powierzchni, a ostatecznie zredukuje plon. Zatem szybka ich likwidacja z pól, zwłaszcza na kwaterach, które nie były odchwaszczane jesienią, zwiększy liczbę źdźbeł kłosonośnych.
Jeżeli walka z chwastami będzie spóźniona lub nieskuteczna, trzeba także liczyć się z ich potrzebami pokarmowymi, w tym na azot podany wiosną. Dotyczy to zwłaszcza chwastów azotolubnych, np. gwiazdnicy pospolitej, jasnoty purpurowej, komosy, ostrożenia, przytulii czepnej, rumianów, starca zwyczajnego czy wiechliny rocznej. Z puli przeznaczonej dla uprawy polowej, intensywnie rosnące gatunki zabiorą ok. 20 kg/ha N.

Janusz Biernacki
Autor Artykułu:Janusz Biernackiredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
05. listopad 2024 01:15