Pszenica jako bez wątpienia najważniejsze zboże uprawiane w naszym kraju jest najintensywniej chroniona przed chorobami grzybowymi. Bez wątpienia też najważniejszy jest pierwszy fungicydowy zabieg wiosenny, który chroni przede wszystkim podstawę źdźbła. Choroby najczęściej porażające ten organ to łamliwość źdźbła i fuzaryjna zgorzel podstawy źdźbła.
Łamliwość źdźbła zbóż
Choroba może wystąpić już jesienią, a objawy na pochwach liściowych na podstawie źdźbła mają postać plam w kształcie kresek lub soczewek. Z czasem plama jaśnieje w środku, a obwódka pozostaje ciemniejsza. Wewnątrz źdźbła w miejscu plam powstaje watowata grzybnia.
Zabieg przeciwko chorobie wykonuje się w fazie od początku strzelania w źdźbło (BBCH 30–31). Próg szkodliwości choroby to 20–30% źdźbeł z pierwszymi objawami porażenia.
Fuzaryjna zgorzel podstawy źdźbła
Objawy tej choroby również mogą pojawić się jesienią, ale wcześniej bo nawet już na siewkach. Mają postać nieregularnych, kreskowanych, jasno- lub ciemnobrunatnych plam. Z czasem plamy mogą obejmować odcinek źdźbła aż do 2. kolanka. Porażeniu i brunatnieniu ulegają też korzenie....
Jesteś w strefie Premium
StoryEditor
Co na podstawę źdźbła?
Pierwszy zabieg fungicydowy w pszenicy jest niezwykle ważny. Jakie substancje są najskuteczniejsze?