StoryEditor

Co w roli piszczy, czyli jak pobudzić życie mikrobiologiczne gleby?

Gleba to żyjący ekosystem, od którego zależy plonowanie roślin uprawnych. Bez jej aktywności nie ma mowy o udostępnieniu składników pokarmowych, wody i powietrza. Jak zadbać o ten ekosystem rozmawiano na szkoleniu w Marszewie pt. „Ochrona bioróżnorodności gleby warunkiem zdrowia obecnych i przyszłych pokoleń”. Na szkoleniu można było dowiedzieć się m.in. czy preparaty mikrobiologiczne działają tak jak deklaruje ich producent?
25.10.2018., 11:10h
- Pomysł na projekt ochrony bioróżnorodności gleby urodził się w wyniku kontaktu pracowników IO z rolnikami, którzy czuli niedosyt wiedzy na ten temat - powiedziała dr Beata Kowalska z Instytutu Ogrodnictwa - Koordynator projektu „Ochrona bioróżnorodności gleby warunkiem zdrowia obecnych i przyszłych pokoleń”.  Z tego powodu naukowcy z IO i IUNG zorganizowali cykl szkoleń poruszający temat gleby pod kątem tkwiącego w niej życia.

Życie mikroorganizmów w glebie
- Mikroorganizmy żyjące w glebie determinują istnienie życia na Ziemi. Bez nich nie byłoby możliwe życie także ludzi. Na 1 ha warstwy ornej gleby żyje od 3 do 15 ton bakterii. Natomiast biomasa grzybów może być dwa razy większa - powiedziała prof. dr hab. Urszula Smolińska z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach. Bakterie w glebie rozmnażają się przez podział i w odpowiednich dla siebie warunkach bardzo szybko zwielokrotniają swoją liczbę. Jednak nie przemieszczają się aktywnie w glebie na większe odległości. Natomiast grzyby, dzięki rozwojowi strzępki i wrastaniu ich w głąb, mają zdolność do zajmowania szybciej nowych miejsc.

- Jedną z ważniejszych funkcji mikro...
Pozostało 92% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
23. grudzień 2024 03:13