StoryEditor

Copa i Cogeca apelują o równe zasady konkurencji na rynku nawozów

Europejskie organizacje rolnicze Copa i Cogeca wysłały pismo do Komisji Europejskiej, dotyczące zniesienia taryf celnych i podatków na nawozy importowane do UE.
04.04.2018., 16:04h
Zdaniem sekretarza generalnego Copa i Cogeca Pekki Pesonena, nawozy mineralne to 45% kosztów produkcji gospodarstw rolnych, przez co rolnicy narażeni są na efekt nożyc cenowych. Rynkowe ceny zbóż utrzymują się bowiem na niskim poziomie, a sektor zbóż w UE stracił znaczny udział w rynku w ostatnich latach. Trzy lata temu UE była drugim największym ich eksporterem, a teraz plasuje się na piątym miejscu. Europejscy producenci nawozów są chronieni przed międzynarodową konkurencją cłami antydumpingowymi i taryfami celnymi obowiązującymi na granicach UE. Ceny nawozów w UE są więc wyższe, a unijni producenci sprzedają zboża po cenach światowych, bez względu na to czy trafiają one na rynek UE czy na eksport. Rolnicy UE znajdują się zatem w niekorzystnej sytuacji konkurencyjnej w odniesieniu do producentów spoza Unii.

Cła antydumpingowe na azotan amonu importowany z Rosji, które obowiązują już 23 lata, bardzo zaszkodziły konkurencyjności eksportu z UE. Ze względu na zmianę cen gazu tego typu środki antydumpingowe już nie są uzasadnione, dlatego Copa i Cogeca apelują do Komisji Europejskiej o zniesienie ceł antydumpingowych na azotany amonu importowane z Rosji oraz o rozważenie zniesienia wszystkich taryf celnych i podatków na nawozy sprowadzane do UE.
Źródło: Copa, Cogeca
[bie]
Janusz Biernacki
Autor Artykułu:Janusz Biernackiredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. styczeń 2025 20:41