– Dobrą wiadomością jest fakt, że UE wyznaczy ogólny cel w zakresie energii odnawialnej na poziomie 32% oraz wprowadzi wiążące zobowiązanie dla dostawców paliw do stosowania domieszek na poziomie co najmniej 14%, bez ograniczeń technologicznych. Ponadto do 2030 r. maksymalny udział biopaliw pochodzenia roślinnego wykorzystywanych w transporcie zostanie utrzymany na poziomie 7%, co zapewni unijnym producentom biopaliw długoterminowe stabilne ramy współpracy – podkreślił sekretarz generalny Copa i Cogeca Pekka Pesonen.
Przedstawiciele obu organizacji martwi jednak fakt, że biopaliwa pochodzenia roślinnego w UE nie będą miały możliwości rozwoju, ponieważ stopniowe wycofywanie z użycia oleju palmowego zostało odroczone. Ponadto biopaliwa pochodzenia roślinnego w UE wytwarzane są przez bogate w białko produkty uboczne przeznaczone do stosowania w paszach, których potrzebują hodowcy zwierząt. Odgrywają one również większą rolę w stabilizowaniu rynków rolnych, które zmagają się z coraz większymi wahaniami koniunkturalnymi. Rozczarowujące jest również to, że dyrektywa nadal zawiera sztuczne mnożniki, które źle oddają prawdziwy wpływ n...
Jesteś w strefie Premium
StoryEditor
Copa i Cogeca o energii odnawialnej w UE po 2020 r.
Copa i Cogeca uważają, że porozumienie osiągnięte podczas rozmów w sprawie znowelizowanej polityki UE dotyczącej energii odnawialnej po 2020 r. zmierza we właściwym kierunku odnośnie długoterminowej polityki, lecz niepokojące jest dalsze wykorzystaniem oleju palmowego, jako ich głównego surowca.