StoryEditor

Czy KBW krzywdzi rolników?

Klimatyczny Bilans Wodny to narzędzie działające w oparciu o dane ze stacji meteorologicznych oraz wg map kategorii agronomicznej gleb.
15.06.2015., 14:06h

W komunikacie IUNG za 15 czerwca czytamy (http://iung.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=1230:monitoring-suszy-rolniczej-raport-nr-2): „Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy w Puławach, zgodnie z wymogami Obwieszczenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (3064 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny stan zagrożenia suszą rolniczą dla następujących upraw: zbóż ozimych i jarych, rzepaku i rzepiku, buraków cukrowych, krzewów i drzew owocowych oraz truskawek. W drugim okresie raportowania tj. od 11 kwietnia do 10 czerwca 2015 roku, stwierdzamy zagrożenie wystąpienia suszy rolniczej na obszarze Polski. Wartości Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), na podstawie których dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą, są na całym obszarze Polski ujemne. Zagrożenie suszą występuje na powierzchni 9,5 % gruntów ornych w 971 gminach (31,7% gmin Polski), skupionych w 11 województwach...”.
Komunikat ten nie tyle informuje o występującej już suszy, ile dopiero o zagrożeniu nią. Tymczasem odczucia rolników z obszarów Polski, gdzie ma miejsce intensywna produkcja polowa są zupełnie inne.

Czekamy na informacje od Państwa z różnych rejonów Polski (patrz mapa), czy zgadzacie się z informacjami przekazanymi przez IUNG. Jakie są Wasze odczucia?

Czekamy na komentarze na naszym profilu facebookowym.

Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. listopad 2024 10:23