Fala upałów i nieznaczne opady w zachodnich regonach kraju, sprawiły, że siew rzepaku był w tym roku niezwykle trudny. W wielu przypadkach prawidłowe przygotowanie gleby do siewu było prawie niemożliwe ze względu na brak wilgoci. Część plantatorów zdecydowała się na późniejszy siew rzepaku, niekiedy nawet dopiero około 10 września. W pozostałych regionach warunki do siewu rzepaku były dość korzystne. Z kolei siewy zbóż idą pełną parą. W większości regionów mamy dobre warunki.
Aby dobrze rozpocząć wegetację, jesienią ważne jest dostarczenie, zarówno rzepakowi, jaki i zbożom, składników odżywczych. Cały czas także powinniśmy jesienią kontrolować plantacje pod kątem chorób i szkodników. Jednak pierwszym i najbardziej palącym pytaniem w tym sezonie ze względu na horrendalne ceny nawozów jest – ile dać zbożom pod korzeń lub czy można z tego zrezygnować?
- Generalnie na dobrych stanowiskach, o optymalnej strukturze gleby i przynajmniej średnim poziomie zasobności gleby w składniki pokarmowe, po przedplonach niezbożowych, można zasadniczo pokusić się o rezygnację z nawożenia przedsiewnego. W większości przypadków prze...