StoryEditor

Czy można zrezygnować z nawożenia przedsiewnego zbóż?

Jesienią ważne jest, aby rośliny były optymalnie zaopatrzone w składniki pokarmowe, zdrowe i nie porażone przez szkodniki. Jak podejść do kwestii nawożenia przy dzisiejszych cenach nawozów?
07.10.2022., 13:10h
Fala upałów i nieznaczne opady w zachodnich regonach kraju, sprawiły, że siew rzepaku był w tym roku niezwykle trudny. W wielu przypadkach prawidłowe przygotowanie gleby do siewu było prawie niemożliwe ze względu na brak wilgoci. Część plantatorów zdecydowała się na późniejszy siew rzepaku, niekiedy nawet dopiero około 10 września. W pozostałych regionach warunki do siewu rzepaku były dość korzystne. Z kolei siewy zbóż idą pełną parą. W większości regionów mamy dobre warunki.

Aby dobrze rozpocząć wegetację, jesienią ważne jest dostarczenie, zarówno rzepakowi, jaki i zbożom, składników odżywczych. Cały czas także powinniśmy jesienią kontrolować plantacje pod kątem chorób i szkodników. Jednak pierwszym i najbardziej palącym pytaniem w tym sezonie ze względu na horrendalne ceny nawozów jest – ile dać zbożom pod korzeń lub czy można z tego zrezygnować?

- Generalnie na dobrych stanowiskach, o optymalnej strukturze gleby i przynajmniej średnim poziomie zasobności gleby w składniki pokarmowe, po przedplonach niezbożowych, można zasadniczo pokusić się o rezygnację z nawożenia przedsiewnego. W większości przypadków prze...
Pozostało 77% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. listopad 2024 03:59