Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych zwrócił się do MRiRW z prośbą o wystąpienie do Komisji Europejskiej z wnioskiem o przedłużenie wprowadzonej na lata 2022/ 2023 derogacji na:
- Uważamy bowiem, że odstępstwa, o których mowa powyżej, są bardzo ważne po pierwsze z powodu aktualnej sytuacji geopolitycznej (jak wiadomo, głównym powodem wprowadzenia przez KE omawianego odstępstwa było zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego w obliczu konfliktu zbrojnego na Ukrainie, a ta sytuacja nadal niestety ma miejsce), a po drugie z powodu obserwowanej obecnie, trudnej sytuacji ekonomicznej polskich rolników – napisali w piśmie Przemysław Bochat prezes Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych oraz Wiceprezes Związku, Marcin Gryn.
Możliwość produkcji żywności na ugorach w ramach GAEC 8 oraz odstępstwo od zmianowania w ramach GAEC 7 to szansa na poprawienie dochodów rolniczych, mocno zubożałych ostatnio przez wysokie koszty produkcji oraz dramatycznie małe zyski ze sprzedanej produkcji.
Rozchwiany rynek zbóż
Zdaniem PZPRZ obecna sytuacja geopolityczna, nadwyżka niektórych produktów rolnych na polskim rynku oraz trudności w ich wyeksportowaniu, a także gwałtowne spadki cen produktów rolnych na rynkach światowych, zachwiały w znaczny sposób funkcjonowanie polskich gospodarstw rolnych, a dla niektórych przyczyniły się do zerowego zysku z tegorocznej produkcji, bądź też wymusiły poniesienie dodatkowych nakładów na produkcję. Sytuacji nie poprawiają bardzo niekorzystne warunki atmosferyczne, panujące obecnie na terenie Polski m.in. zaawansowana i dotkliwa susza oraz chłodna i późna wiosna przyczyniły się do znacznego uszczerbku na plantacjach roślin zbożowych, które są obecnie nie do nadrobienia.
Potrzebna szybka decyzja KE
- Z uwagi na powyższe fakty, zwracamy się z uprzejmą prośbą o przedłożenie wniosku o przedłużenie odstępstwa od zakazu produkcji na ugorach oraz obowiązku zmianowania upraw na kolejny okres, celem ustabilizowania sytuacji ekonomicznej Polskich gospodarstw oraz uniknięcia wzrostu napięcia mocno zachwianego sektora rolniczego. Wyżej wymienione rozwiązanie przyczyniło by się również do częściowych redukcji poniesionych przez rolników strat w bieżącym sezonie 2022/2023 – napisali szefowie Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych, którzy podkreślili, że wniosek powinien być wysłany jak najszybciej tak, aby rolnicy wiedzieli wcześniej, jak planować zasiewy pod przyszłoroczne zbiory.
wk
Fot. archiwum