StoryEditor

Czy ubiegłotygodniowe opady uratują rośliny?

Po suchym marcu i kwietniu, maj stał się decydującym miesiącem dla ratowaniu lub ponoszenia znacznych strat w uprawach polowych, zarówno roślin ozimych, jak i jarych. Na szczęście początek trzeciej dekady przyniósł nadzieję…
26.05.2022., 14:05h

Wśród rolników panuje pogląd, że maj jest miesiącem decydującym o powodzeniu w większości upraw polowych. Oziminy intensywnie rozwijają masę wegetatywną i organy generatywne, a rośliny jare wschodzą lub wchodzą w początkowy stan zaawansowanego rozwoju wegetatywnego. To z tych powodów maj jest dla tych upraw okresem krytycznym pod względem zapotrzebowania na wodę, na duże jej ilości.
I kiedy wydawało się, że sytuacja staje się już bardzo dramatyczna, początek trzeciej dekady (20.05) przyniósł w wielu regionach intensywne opady, co ważne, dla wielu z nich były one pierwszym istotnym źródłem wody od kilkunastu do kilkudziesięciu dni (patrz mapa, opady od 17 do 24 maja; źródło IMGW).

Znaczące opady
Na opadach rzędu 15–40 mm skorzystały głównie rejony Nowej Soli, Leszna, Śremu, Turka, Kłodawy, czy Suwałk. Na początku trzeciej dekady spadło w okolicach tych miejscowości znaczne ilości wody, tj.:
•    Maszewo (woj. lubuskie) – 18,3 mm
•    Radzyń (woj. lubuskie) – 40,4 mm
•    Wola Książęca (woj. wielkopolskie) – 29,5 mm
•    Śrem (woj. wielkopolskie) – 36,5 mm
•    Kórnik (woj. wielkopolskie) – 17,6 mm
•  ...

Pozostało 60% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
Janusz Biernacki
Autor Artykułu:Janusz Biernackiredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. grudzień 2024 07:13