StoryEditor

Czy ubiegłotygodniowe opady uratują rośliny?

Po suchym marcu i kwietniu, maj stał się decydującym miesiącem dla ratowaniu lub ponoszenia znacznych strat w uprawach polowych, zarówno roślin ozimych, jak i jarych. Na szczęście początek trzeciej dekady przyniósł nadzieję…
26.05.2022., 14:05h

Wśród rolników panuje pogląd, że maj jest miesiącem decydującym o powodzeniu w większości upraw polowych. Oziminy intensywnie rozwijają masę wegetatywną i organy generatywne, a rośliny jare wschodzą lub wchodzą w początkowy stan zaawansowanego rozwoju wegetatywnego. To z tych powodów maj jest dla tych upraw okresem krytycznym pod względem zapotrzebowania na wodę, na duże jej ilości.
I kiedy wydawało się, że sytuacja staje się już bardzo dramatyczna, początek trzeciej dekady (20.05) przyniósł w wielu regionach intensywne opady, co ważne, dla wielu z nich były one pierwszym istotnym źródłem wody od kilkunastu do kilkudziesięciu dni (patrz mapa, opady od 17 do 24 maja; źródło IMGW).

Znaczące opady
Na opadach rzędu 15–40 mm skorzystały głównie rejony Nowej Soli, Leszna, Śremu, Turka, Kłodawy, czy Suwałk. Na początku trzeciej dekady spadło w okolicach tych miejscowości znaczne ilości wody, tj.:
•    Maszewo (woj. lubuskie) – 18,3 mm
•    Radzyń (woj. lubuskie) – 40,4 mm
•    Wola Książęca (woj. wielkopolskie) – 29,5 mm
•    Śrem (woj. wielkopolskie) – 36,5 mm
•    Kórnik (woj. wielkopolskie) – 17,6 mm
•  ...

Pozostało 60% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Janusz Biernacki
Autor Artykułu:Janusz Biernackiredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. listopad 2024 22:24