Ochrona przed chorobami pojawiającymi się na pszenżycie jest konieczna dla uzyskania zdrowego i wysokiego plonu. W zależności od warunków pogodowych panujących podczas wegetacji konieczny jest jeden lub dwa zabiegi przeciwgrzybowe. Absolutne minimum to zabieg chroniący liście, który w wielu przypadkach jest wystarczający dla zapewnienia zdrowego ziarna wolnego od substancji antyżywieniowych.
Uwagę należy zwrócić na liście i ich porażenie chorobami. Jeśli przekroczą one próg szkodliwości należy wykonać zabieg fungicydowy. Do najgroźniejszych chorób liści zaliczają się mączniak prawdziwy, rdze, septorioza i brunatna plamistość liści. Ich zwalczanie warto przeprowadzać przy pomocy triazoli, morfolin oraz strobiluryn (najczęściej zabieg ma miejsce w fazie liścia flagowego BBCH 39). Jeśli warunki nie sprzyjają rozwojowi chorób wystarczającym może okazać się późniejszy zabieg chroniący kłos wykonany w fazie pełni kłoszenia (BBCH 51). Przeciwko chorobom występującym na tym etapie wegetacji pszenżyta (septorioza plew, fuzarioza) skuteczne są również np. strobiluryny oraz benzimidazole.
Więcej o ochronie fungicydowej pszenżyta można przeczytać w lutowym numerze "top agrar Polska".
jd
StoryEditor
Dobra pasza z pszenżyta
Pszenżyto to najważniejsze zboże paszowe. Zdrowe ziarno to podstawa dobrej paszy, zatem podczas wegetacji należy dobrze dbać o kondycję roślin.