StoryEditor

Dobra woda do oprysku

Już niewiele czasu tak naprawdę zostało do momentu, kiedy będzie trzeba zacząć kilkutygodniową, niemal nieprzerwaną akcję ochrony roślin. Warto zadbać, by używana w tym celu woda nie była zbyt twarda.
07.02.2018., 20:02h
Głównym składnikiem naszego zabiegu jest najzwyklejsza woda. To właśnie ona stanowi 90–95% mieszaniny zbiornikowej. Preparaty wlewane do zbiornika to pojedyncze litry w proporcji do 100–200 l wody. Właśnie woda jest bardzo często odpowiedzialna za skuteczność przeprowadzanych zabiegów ochronnych. W Polsce na większości obszaru do zabiegów używana jest woda twarda lub bardzo twarda.

Twarda woda, czyli jaka?

Twardość wody to liczba dwuwartościowych kationów metali alkaicznych, które się w niej znajdują. Najczęściej są to: Ca2+, Mg2+, Fe2+, Mn2+, Al2+. Twardość możemy wyrazić w kilkunastu skalach, ale najczęściej stosowana jest stopniowa lub zawartość w ppm czy mval/mmol.
Twardość możemy również podzielić na trwałą oraz przemijającą (węglanową, nietrwałą). Przemijająca opiera się głównie na wodorowęglanach Mg i Ca, które ulegają rozpadowi wraz ze wzrostem temperatury, prowadząc do powstania osadu kamienia grzewczego. Znamy go choćby z czajników do gotowania wody.

Twardość trwała generowana jest przez sole kwasów, np. chlorki, siarczany, azotany itp. Przykładem wystąpienia osadu jest tutaj wytrącający się gips (siarcza...
Pozostało 67% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
Jacek Daleszyński
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński

redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. grudzień 2024 09:09