StoryEditor

Dobra woda do oprysku

Już niewiele czasu tak naprawdę zostało do momentu, kiedy będzie trzeba zacząć kilkutygodniową, niemal nieprzerwaną akcję ochrony roślin. Warto zadbać, by używana w tym celu woda nie była zbyt twarda.
07.02.2018., 20:02h
Głównym składnikiem naszego zabiegu jest najzwyklejsza woda. To właśnie ona stanowi 90–95% mieszaniny zbiornikowej. Preparaty wlewane do zbiornika to pojedyncze litry w proporcji do 100–200 l wody. Właśnie woda jest bardzo często odpowiedzialna za skuteczność przeprowadzanych zabiegów ochronnych. W Polsce na większości obszaru do zabiegów używana jest woda twarda lub bardzo twarda.

Twarda woda, czyli jaka?

Twardość wody to liczba dwuwartościowych kationów metali alkaicznych, które się w niej znajdują. Najczęściej są to: Ca2+, Mg2+, Fe2+, Mn2+, Al2+. Twardość możemy wyrazić w kilkunastu skalach, ale najczęściej stosowana jest stopniowa lub zawartość w ppm czy mval/mmol.
Twardość możemy również podzielić na trwałą oraz przemijającą (węglanową, nietrwałą). Przemijająca opiera się głównie na wodorowęglanach Mg i Ca, które ulegają rozpadowi wraz ze wzrostem temperatury, prowadząc do powstania osadu kamienia grzewczego. Znamy go choćby z czajników do gotowania wody.

Twardość trwała generowana jest przez sole kwasów, np. chlorki, siarczany, azotany itp. Przykładem wystąpienia osadu jest tutaj wytrącający się gips (siarcza...
Pozostało 67% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Jacek Daleszyński
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński

redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. listopad 2024 18:19