StoryEditor

Dobrać dobry międzyplon. Czego unikać i jaki wybrać termin siewu?

Skoro już musimy wysiewać międzyplony, to uprawiajmy je tak, by nie przeszkadzały w płodozmianie i jednocześnie przynosiły korzyści naszym glebom. Kluczowy jest m.in. dobór gatunków do mieszanki.
07.06.2023., 11:06h

W swoim gospodarstwie stawiam na międzyplony ścierniskowe, które składają się z dwóch lub trzech gatunków roślin, w zależności od tego, przed jaką uprawą przypadają. Ich dobór nie może być przypadkowy, bo mieszanka może przynieść więcej szkody niż pożytku – mówi Stanisław Winiarz z miejscowości Wiry w woj. dolnośląskim.

Jego zmianowanie w systemie bezorkowym wygląda nastepująco:

  • rzepak – jęczmień ozimy – pszenica ozima – kukurydza – jęczmień.
Zamiast kukurydzy czasem przypadają strączkowe uprawiane na nasiona lub burak cukrowy. Międzyplon uprawia przed pszenicą ozimą i burakiem. W pierwszym przypadku mieszanka składa się z grochu, facelii i gryki, a w drugim rolnik pomija grykę. Po rzepaku nigdy nie przypada międzyplon, bo jego korzenie spełniają tę samą funkcję, co mieszanka międzyplonowa.

Ile czego siać w mieszance międzyplonowej?

Stanisław Winiarz ma swoją receptę na dobieranie normy siewu poszczególnych gatunków w mieszance międzyplonowej. Jeśli składa się ona z 3 gatunków, to każdy z nich wysiewa w mniej więcej 1/3 normy obowiązującej dla siewu czystego danego gatunku. Jeśli w mieszance są 2 rośliny, t...

Pozostało 84% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
Jacek Daleszyński
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński

redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. styczeń 2025 06:59