Najczęstszą przyczyną spowolnionego wzrostu roślin jest nieprawidłowy odczyn gleby, głównie zbyt niskie pH poniżej 5,5 oraz warunki beztlenowe. Połączenie tych dwóch czynników utrudnia pobieranie składników pokarmowych, które wbudowane są w związki niedostępne dla roślin.
Warto także, jeśli mamy pewność, że gleba ma prawidłową strukturę i pH, zbadać ją pod kątem występowania pozostałości środków ochrony roślin. Badania takie wykonuje Instytut Ochrony Roślin lub Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa.
Więcej na temat miejsc na polach , na których gleba nie chce rodzić w najnowszym numerze „top agrar Polska” od strony 70. jd
StoryEditor
Dobry czas na badanie gleby
Po zejściu wszystkich upraw z pól i zakończeniu prac polowych jest czas na przebadanie gleby pod kątem pH, sprawdzenie struktury gleby i występowania podeszwy płużnej. Każdy rolnik bowiem spotyka się z sytuacją, gdy w niektórych miejscach na polu rośliny rosną słabiej lub nawet w ogóle. W takim przypadku należy zbadać właśnie, czy są to przyczyny chemiczne, czy fizyczne.