StoryEditor

Dobry płodozmian pozwoli ograniczyć zużycie środków ochrony roślin. Podpowiadamy jak!

Największe wyzwanie agrotechniczne jakie nas czeka, oprócz zmian klimatu, to ograniczenie ilości środków ochrony roślin. Co powinniśmy zrobić przy takich ograniczeniach? Okazuje się, że niebagatelnego znaczenia nabierze przemyślany płodozmian. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę.
12.01.2023., 10:01h
Po pierwsze, trzeba starać się redukować tzw. wyjściową populację patogenów na polu, po drugie, zadbać o jak najlepszą kondycję roślin, aby ograniczyć ich podatność na patogeny.
– Jedną z najważniejszych kwestii jest dopasowanie odpowiedniego płodozmianu, doboru odmian, sposób zagospodarowania resztek pożniwnych, a także stworzenie na polu warunków sprzyjających wzmacnianiu odporności roślin. Ważne jest utrzymywanie równowagi między organizmami pożytecznymi a szkodliwymi – mówił prof. Hansgeorg Schönberger z N.U. Agrar podczas sesji Uprawa na naszym VII Forum Rolników i Agrobiznesu.

Prof. Hansgeorg Schönberger, N.U. Agrar, niezależny doradca agrotechniczny
Prof. Hansgeorg Schönberger, N.U. Agrar, niezależny doradca agrotechniczny

W przyszłości rozwiązaniem mogą być roboty zwalczające chwasty punktowo

Mamy dwie grupy patogenów, tzw. fakultatywne (względne), które są przenoszone przez resztki pożniwne oraz bezwzględne, przenoszone przez powietrze. Trzeba to brać pod uwagę, układając płodozmian. Przykładowo w stosunku do patogenów atakujących podstawę źdźbła zbóż można czynnikami niechemicznymi ograniczyć ich presję i rozprzestrzenianie nawet o 60%. Problematyczna będzie w przyszłości o...
Pozostało 90% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. grudzień 2024 21:46