Zanim zaczniemy rozpatrywać pH gleby pod kątem jej żyzności i podania określonej dawki oraz formy wapna, odpowiedzmy sobie najpierw na pytanie o generalny cel wapnowania. Z jednej strony może to być podniesienie pH do poziomu optymalnego dla gleby lub jego utrzymanie. Z drugiej jednak przede wszystkim jest nim regulacja odczynu gleby i zapewnienie roślinom jak najlepszych warunków wzrostu.
Zakwaszanie gleby jest w warunkach naszego klimatu zjawiskiem naturalnym. Pierwotnymi źródłami zakwaszenia jest woda opadowa (pH = 5,65). Ilość wymytego wapnia w zależności od wielkości i rozkładu opadów waha się od kilkudziesięciu do ponad 200 kg CaO/ha/rok. Naturalnym procesem w glebie prowadzącym do jej zakwaszenia jest mineralizacja materii organicznej.
Więcej na temat wyboru odpowiedniego wapna oraz wyliczenia jego dawki przeczytacie w najbliższym numerze top agrar Polska, tj. 7/2019 na str. 74–77.
StoryEditor
Dobrze dobierz wapno do pola
Nie sztuką jest wysiać byle jakie wapno. Żeby nawóz ten w pełni zadziałał, trzeba dobrze dobrać jego rodzaj do typu gleby.