StoryEditor

Dobrze upraw ściernisko

Ważą się losy zatwierdzenia glifosatu. Rozwój techniczny oraz, co niemniej ważne, niższe koszty, sprawiły, że uprawa konserwująca stała się interesującą alternatywą dla wielu gospodarstw. Będzie trudno bez glifosatu, podobnie jak w przypadku zwalczania chwastów i samosiewów na ściernisku.
24.06.2021., 15:06h

Powiedzmy wprost – jeśli glifosat zostanie skreślony, systemy mulczowania i uprawy zerowej znajdą się nad przepaścią. Wiele gospodarstw, które zdecydowało się na takie rozwiązanie, będzie musiało dobrze przekalkulować jego efektywność w realiach bez glifosatu. Jeśli nie zdecydują się na wprowadzenie uprawy płużnej lub uproszczonej, bardzo istotne będzie m.in. skrupulatne wyznaczenie i przestrzeganie terminów siewu. Kapryśna pogoda lub spiętrzenie prac sprawiają, że będzie to prawdziwe wyzwanie.

Uprawa międzyplonów, a w zasadzie ich likwidacja, stanie się również bardziej problematyczna. Bez glifosatu trudno jest poradzić sobie z zimującymi (nieprzemarzniętymi) lub zachwaszczonymi międzyplonami bez użycia pługa. Przygotowanie optymalnego pola do siewu dla rośliny następczej będzie trzeba wykonać w kilku zabiegach, co niesie jednak ryzyko np. przesuszenia gleby. Docelowo międzyplony można wówczas uprawiać metodą siewu w mulcz po wczesnych przedplonach, takich jak jęczmień ozimy.

Uprawa bezorkowa to jedno, ale glifosat stosujemy także na ściernisko do niszczenia samosiewów i chwastów. Bez niego trzeba się będzie nastawić na kilkakrotną uprawę ścierniska, aby osiągnąć zadowalający efekt chwastobójczy. Uprawa ścierniska odgrywa ogromną rolę, ponieważ pozwala także rozwiązać problemy związane z przedplonem, tak aby ułatwić zadania stawiane właściwej uprawie gleby i przygotowaniu pola do siewu rośliny uprawnej. Ważne, aby unikać kompromisów za wszelką cenę, bo każdy odbija się na plonie. Dlatego trzeba dobrać do tego odpowiedni sprzęt, dopasowany do rodzaju gleby i wielkości plonu (także słomy).

O tym, jak dobrze uprawić ściernisko, pobudzi samosiewy i chwasty do kiełkowania i jednocześnie  dobrze wymieszać z glebą resztki pożniwne piszemy w numerze 7/2021 top agrar od str. 68. Nie zabraknie także reportaży i cennych uwag rolników!

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. styczeń 2025 12:12