StoryEditor

Dofinansowanie z KE na kontrole zdrowia roślin

Od 2015 r. Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa (PIORiN) realizuje kontrole zdrowia roślin w ramach programów dofinansowanych z budżetu unijnego, tzw. programy „Survey”.
13.12.2018., 10:12h
Kluczowym elementem programów PIORiN są działania kontrolne w celu wczesnego zidentyfikowania nowych zagrożeń fitosanitarnych, czyli nowych organizmów szkodliwych, umożliwiające podjęcie szybkich i skutecznych działań zapobiegających niekontrolowanemu ich rozprzestrzenianiu się na inne obszary Unii Europejskiej.

Wsparcie unijne obejmuje działania prowadzone pod kątem występowania organizmów szkodliwych dla roślin, mających znaczenie dla całej UE, w tym także organizmów dotychczas niewystępujących na jej terytorium, ale ocenianych jako potencjalnie zdolne do zadomowienia się w UE i uznanych za priorytetowe.

W tym celu PIORiN monitoruje szeroko rozumiana branżę rolnicza i leśną, a zwłaszcza elementy wymiany handlowej dotyczące materiału roślinnego, szkółkarskiego, drewna i innych produktów, będących potencjalnym źródłem zagrożenia fitosanitarnego, zarówno w ramach UE, jak i tzw. krajów trzecich. Wyniki tych działań są udostępniane do wiadomości publicznej w ramach cyklicznych raportów służb fitosanitarnych.

Ostatni raport o nowych zagrożeń fitosanitarnych z 6.12.2018 r. dotyczy:
  • ponownej obecności węgorka sosnowcaBursaphelenchus xylophilus na drzewach sosny w Hiszpanii
  • zagrożenia drzew morwy w Europie ze strony chrząszcza z rodziny kózkowatych Xylotrechus chinensis
  • północnoamerykańskiej muchówki, szkodnika stwarzającego zagrożenie dla upraw borówki i żurawiny w Europie – Dasineura oxycoccana
  • * zagrożenia dla kasztanowców w Europie ze strony bakteriiPseudomonas syringae pv. aesculi
  • * pierwszego wykrycia wirusa Tomato chlorosis virus (ToCV) w Wielkiej Brytanii i dalszego rozprzestrzenianie się tego patogenu w Holandii
  • * przechwycenia na materiale szkółkarskim roślin cytrusowych importowanym z Tajwanu do Holandii nicienia o statusie kwarantannowym w UE – Hirshmanniella mucronata.

Dotychczas KE pozytywnie oceniła realizację programów polskich w latach 2015–2017 i przyznała nam kolejne dofinansowanie w wysokości ok. 1,1 mln euro. W 2015 r. było to ok. 250 tys. euro, w 2016 r. – ok 370 tys. euro, a w 2017 r. – ok. 500 tys. euro. Działania te są realizowane także przez PIORiN w roku bieżącym oraz planuje się ich kontynuację w latach następnych, co wynika również z przepisów nowego Prawa Zdrowia Roślin (Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/2031), odnoszących się do obowiązków państw członkowskich UE w zakresie wieloletnich planów kontroli fitosanitarnej na ich terytorium.
Źródło: PIORiN
[bie
Janusz Biernacki
Autor Artykułu:Janusz Biernackiredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
04. listopad 2024 05:06