Zbliżający się termin składania wniosków o płatności bezpośrednie na rok 2024 skłania rolników do poszukiwania odpowiedzi na liczne pytania dotyczące zarządzania ich uprawami. Jedno z nich dotyczy możliwości stosowania środków ochrony roślin (Ś.O.R.) na obszarach nieprodukcyjnych.
Czym są obszary nieprodukcyjne?
Obszary nieprodukcyjne to fragmenty gruntów rolnych, które nie są wykorzystywane do produkcji rolnej w tradycyjnym rozumieniu, lecz pełnią inne funkcje, takie jak ochrona bioróżnorodności czy zapobieganie erozji.
Zobacz też: Czy ekoschemat „Rośliny miododajne” spełnia warunki dywersyfikacji?
Stosowanie Ś.O.R. na obszarach nieprodukcyjnych budzi wiele wątpliwości. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, jeśli obszar został zadeklarowany jako nieprodukcyjny, nie powinno się na nim stosować środków ochrony roślin. Ma to na celu ochronę tych specyficznych ekosystemów oraz zapylaczy przed negatywnym wpływem chemikaliów.
Łubin wąskolistny a Ś.O.R.
Podczas naszego ostatniego webinarium pt. „Dopłaty bezpośrednie i finansowanie rolnictwa. Co czeka rolników w 2024 roku?”, gdzie nasi eksperci tłumaczyli widzom wszystkie zawiłości zasad przyznawania płatności bezpośrednich za 2024 rok, padło następujące pytanie: „Jeżeli mam łubin wąskolistny na nasiona, który zaznacza mi się (w aplikacji – od red.) jako element nieprodukcyjny, więc nie mogę stosować już na tej uprawie Ś.O.R.?”.
Jak wyjaśnia nasz ekspert Grzegorz Ignaczewski, w przypadku gdy łubin jest zadeklarowany jako element nieprodukcyjny, to nie ma już możliwości stosowania Ś.O.R. Natomiast warto zauważyć, że zgodnie z najnowszymi informacjami obowiązek deklarowania obszarów nieprodukcyjnych w ramach GAEC 8 zostanie zniesiony w bieżącym roku.
oprac. mkh