StoryEditor

Dopuszczenie glifosatu – organizacje zaskarżą Komisję Europejską?

Komisja Europejska zezwoliła na stosowanie glifosatu przez kolejne 10 lat. Niestety to nie koniec batalii. Organizację opowiadające się za wprowadzeniem zakazu stosowania tej substancji czynnej nie zamierzają składać broni. W planach jest zaskarżenie do sądu Komisji europejskiej.
WK
29.11.2023., 12:38h

Decyzja KE to katastrofa dla bioróżnorodności

Zdaniem Pesticide Action Network Europe (PAN Europe) decyzja podjęta przez Komisje Europejską i zezwolenie na używanie glifosatu przez kolejne 10 lat, to nie tylko katastrofa dla zdrowia, ale i dla bioróżnorodności, gleby oraz wody.

Zobacz także: To już oficjalne: Komisja Europejska zatwierdziła stosowanie glifosatu do 2033 roku

- Ponowne zatwierdzenie glifosatu stanowi naruszenie unijnych przepisów dotyczących pestycydów, które stanowią, że zdrowie i środowisko powinny być na pierwszym miejscu. W przypadku poważnych wątpliwości należy zastosować zasadę ostrożności. Dlatego będziemy walczyć z tą decyzją w sądzie – przekonuje PAN Europe.

PAN Europe przekonuje, że istnieją luki między prawem dotyczącym pestycydów a wdrażaniem go przez takie organy jak Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) i Europejską Agencję Chemikaliów (ECHA) oraz inne krajowe instytucje.

Ekolodzy szykują się na ciężką sprawę sądową

Organizacje ekologiczne zdają sobie sprawę, że walka w sądzie będzie ciężka, ponieważ stawka jest zbyt wysoka. Glifosat to najlepiej sprzedający się herbicyd. Bayer, a także inni producenci mogą stanąć po stronie Komisji Europejskiej i tak zapewne się stanie, patrząc na to, co działo się wcześniej.

- Zatem my i nasi prawnicy będziemy musieli stawić czoła grupie dobrze przygotowanych i wyjątkowo dobrze finansowanych przeciwników. To nas nie powstrzyma, ponieważ jesteśmy dobrze przygotowani i wiemy, że nauka i unijne prawo dotyczące pestycydów są po naszej stronie – czytamy w oświadczeniu APN Europe.

- Dla naszego zdrowia, naszej różnorodności biologicznej, naszej gleby, naszej wody i zdrowej przyszłości naszych dzieci, wnuków i przyszłych pokoleń – przekonują przeciwnicy glifosatu.

Wpływ glifosatu na zdrowie ludzi – co mówi EFSA?

W tym roku, a dokładnie 26 lipca EFSA opublikował wnioski w sprawie oceny, jak glifosat wpływa na zdrowie ludzi, zwierząt, a także środowisko. W tym wnioskach nie zidentyfikowano żadnych krytycznych obszarów, które mogłyby budzić obawy.

Zidentyfikowano za to kilka „luk w danych”, w kwestiach, których nie można było sfinalizować, lub w tych nierozstrzygniętych, ale dotyczących wszystkich substancji czynnych, w tym także tych biologicznych.

Stwierdzono, że w przypadku glifosatu luki w danych można uzupełnić za pomocą środków ograniczających ryzyko i warunków w zatwierdzeniu odnowienia.

GRG, czyli Grupa ds. odnowienia glifosatu jest przekonana, że każda z kwestii ma możliwość rozwiązania na poziomie państw członkowskich. Przykładem takiej nierozstrzygniętej kwestii jest bioróżnorodność. Eksperci Unii Europejskiej uznali, że ryzyko, które związane jest z reprezentatywnymi zastosowaniami glifosatu, jest złożone i zależy od dużej liczby czynników. Dodali także, że nie ma zharmonizowanych metodologii, które pozwoliłyby przeprowadzić ocenę ryzyka i uzgodnienie konkretnych celów ochrony.

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności stwierdził, że istotnie są dostępne informacje, które nie pozwalają na wyciągniecie wniosków na temat tego aspektu ryzyka, to zarządzający tym ryzykiem mogą rozważyć środki łagodzące.

 

wk

WKWK
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. listopad 2024 21:02