StoryEditor

Dramat w Afryce – szarańcza pustynna niszczy uprawy!

Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) alarmuje: Afryka Wschodnia została dotknięta najgorszą od 25 lat inwazją szarańczy pustynnej. Owady niszczą uprawy oraz roślinność i ok. 19 mln ludzi w tej części Afryki grozi niedobór żywności!
28.01.2020., 12:01h
Jak informuje CNN, najgorsza sytuacja jest w Kenii. Rząd tego kraju już wydał 5 mln dolarów na walkę z rojami żarłocznych owadów i zapobieganie ich rozmnażaniu. Kenijczycy są w szoku. Ostatnia inwazja szarańczy miała miejsce 13 lat temu i miała o wiele mniejszą skalę.

– Obecna inwazja pustynnej szarańczy jest znacznie większa pod względem wielkości i skali niż wcześniej w Kenii i całej Afryce Wschodniej - powiedział CNN dr Stephen Njoka, dyrektor generalny kenijskiej organizacji kontroli szarańczy pustynnej.

Eksperci podejrzewają, że wpływ na tak duże rozmnożenie się szarańczy w tym regionie miały nieregularne warunki pogodowe i klimatyczne w 2019 r., w tym ulewne deszcze między październikiem a grudniem.

– Cyklon, który w grudniu przetoczył się przez północno-wschodnią Somalię i wschodnią Etiopię, powodując ulewne deszcze, stworzył idealne warunki do rozmnażania się owadów przez następne sześć miesięcy – powiedział CNN Keith Cressman, starszy oficer prognozowania szarańczy FAO.

W północno-wschodniej Somalii i wschodniej Etiopii nie ma obecnie kontroli ani zwalczania tych owadów, przez co obszar ten jest narażony na szybkie powstawanie nowych pokoleń szarańczy.

Zdaniem Keitha Cressmana, jeśli szarańcza nie będzie skutecznie zwalczana, jej roje mogą potencjalnie wzrosnąć aż 400-krotnie do czerwca 2020 roku!

 
Nieoczekiwane i nieprzewidywalne opady deszczu w północnej Kenii, które wystąpiły w styczniu, nadal umożliwiają sprzyjające warunki do rozrodu. W miarę jak duże roje przenoszą się do Kenii i rozmnażają się To gotowy scenariusz kataklizmu…

Jak informuje CNN, szarańcza już zniszczyła duże połacie pożywienia i pastwisk w regionie, ale nie można jeszcze określić rozmiarów szkód, ponieważ nowe roje każdego dnia migrują.

FAO szacuje, że walka z szarańczą w Afryce Wschodniej potrwa nawet pół roku i będzie kosztować nawet 70 mln dolarów.

Zdaniem FAO pustynna szarańcza jest najbardziej niszczycielskim ze wszystkich gatunków szarańczy jedzących żywność ze względu na jej szybkość i zdolność do szybkiego namnażania. Owady nie atakują ludzi ani zwierząt i nie ma dowodów, że przenoszą choroby, które mogą wyrządzić szkodę ludziom.

Chmary szarańczy pustynnej mogą pozostawać w powietrzu przez bardzo długi czas, podróżując do 130 kilometrów (80 mil) lub więcej dziennie. Rój może wynosić od jednego kilometra kwadratowego do kilkuset kilometrów kwadratowych z maksymalnie 80 milionami szarańczy dorosłych na każdym kilometrze kwadratowym roju.

Według FAO rój wielkości Paryża może pochłonąć tyle samo jedzenia, co połowa populacji Francji.

oprac. bcz na podst. CNN
Fot: Shutterstock
Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Dyrektor Działu Rozwoju Cyfrowego i Produktów Cyfrowych
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. grudzień 2024 00:25