StoryEditor

Dramatyczne skutki suszy

Kilkumiesięczny brak opadów spustoszył uprawy. W całym kraju rolnicy liczą straty w plonach. Są miejsca, w których nie będzie co zbierać… O sytuacji jeszcze sprzed opadów deszczu opowiadają nam rolnicy i podsuwają nam recepty na przetrwanie coraz częstszych suszy.

Mokra jesień, późna wiosna z wielotygodniową suszą i na dobicie ulewy w lipcu. To nieciekawe połączenie. Skutki suszy to pola przypominające na początku lipca pustynny krajobraz. Od II dekady lipca sytuacja diametralnie się zmieniła. W niektórych regionach padały intensywne deszcze i nie dało się zbierać lichego zboża, które na dodatek zaczęło porastać.

Rolnicy podkreślali, że komisje szacujące straty niekiedy wykonywały oględziny pól po deszczach. Do tego plony zebranych przed deszczami ozimin nie zachwycały: rzepak od 1,5–2,5 t/ha, a zboża od 2,5 do 5 t/ha. Zdarzały się też lepsze wyniki. Długa susza odciśnie piętno nie tylko na oziminach, ale także okopowych czy kukurydzy.

Deszczownie nie dawały rady

– Mieliśmy taki deficyt wody w glebie, że nawet deszczowanie upraw nie było 100-procentową receptą na suszę. Dwie deszczownie w ziemniakach pracowały non stop, ale każda z nich efektywnie była w stanie nawodnić́ około 40 ha – mówi Leszek Czupryniak z miejscowości Sławica w powiecie strzelecko-drezdeneckim w woj. lubuskim, który gospodaruje wraz z bratem. To jeden z tych powiatów, które najbardziej ucierpiały z powodu suszy tej wiosny. Od początku maja do końca pierwszej dekady lipca spadło tam średnio tylko 20–25 mm deszczu. Średnia wieloletnia dla każdego miesiąca z tego okresu jest przynajmniej dwa razy wyższa.

A skutki? Opłakany wręcz stan upraw. W najgorszej kondycji były Sławica, pow. strzelecko-drezdenecki uprawy jare, które od samego początku trafiały na stanowiska, na których już̇ brakowało wody.

– Nawet najlepsze pola bez regularnego dopływu choćby niewielkich ilości wody poddawały się̨ – mówi Leszek Czupryniak.

Więcej na temat sytuacji na polach w rejonie Kujaw, Podlasia i woj. lubuskiego dowiecie się z artykułu w najbliższym numerze  top agrar Polska na str. 74–79.


mwal, jbie, tcz, jdal

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Janusz Biernacki
Autor Artykułu:Janusz Biernacki
redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Jacek Daleszyński
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński

redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. grudzień 2024 17:06