StoryEditor

Druga dawka N w pszenicy

Termin i wysokość drugiej dawki azotu uzależnione są od stopnia rozwoju roślin i obsady pędów na plantacji. Należy wziąć także pod uwagę zapotrzebowanie na azot w poszczególnych fazach rozwojowych.
07.04.2015., 11:04h

W dużym skrócie można przyjąć, że pierwszą dawkę azotu w pszenicy wiosną podaje się w fazie krzewienia, a drugą w fazie strzelania w źdźbło. W fazie krzewienia rośliny pobierają 0,5–1 kg N/ha/dzień. Łącznie zatem w tym okresie mogą pobrać od 20 do 70 kg/ha. W fazie od strzelania w źdźbło do całkowicie widocznego kłosa (BBCH 31–59) zboża pobierają 2,5–4 kg N/ha/dzień. W tym okresie mogą pobrać od 80 do 130 kg N/ha. Taką ilość składnika rośliny powinny mieć zapewnioną dla osiągnięcia zakładanego plonu.
W tym roku w związku z różnym stopniem rozwoju pszenic (uwarunkowanym terminem siewu) należy odpowiednio podejść do terminu podania drugiej dawki N. Na plantacjach wcześnie sianych, gdzie w pierwszej dawce podana została forma amonowa azotu w fazie końca krzewienia, drugą dawkę należy podać w fazie pierwszego kolanka (BBCH 31). Powinna ona być wyższa niż wcześniejsza, np. I dawka 40 kg N/ha, II dawka 60 kg N/ha. W przypadku pszenic sianych późno, np. po burakach i kukurydzy, drugą dawkę należy podać w fazie 1–2 kolanka (BBCH 31–32). W takiej pszenicy pierwsza dawka była wyższa 70–90 kg N/ha, więc druga powinna wynieść 50–60 kg N/ha. Forma N w przypadku pszenicy z różnych terminów siewu może być dowolna, jej część jednak warto podać w formie saletrzanej (np. w saletrze amonowej).
Więcej o nawożeniu zbóż azotem w tym roku w „top agrar Polska” 2/2015 na str. 74.
jd

Jacek Daleszyński
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński

redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
23. grudzień 2024 03:12