Według danych GUS średnia powierzchnia uprawy pszenicy ozimej w latach 2013–2014 wynosiła w Polsce ponad 1,9 mln ha. Dominująca pozycja „zobowiązuje” gatunek do oferowania rolnikom odmian na najwyższym poziomie. Aby osiągać ten cel w praktyce, systematyczną ocenę wartości poszczególnych cech rolniczych i użytkowych już zarejestrowanych odmian weryfikuje krajowy system badań PDO. Wyniki tych doświadczeń prezentowane są natomiast w cyklicznych tekstach nt. wartości gospodarczej odmian, realizowanych przez specjalistów COBORU w Słupi Wielkiej.
Liczny „zaciąg”: W minionym roku w Krajowym rejestrze (KR) pszenicy ozimej zaszły duże zmiany. Jesienią 2014 r. zarejestrowano 10 nowych odmian: Belissa, Florus, Franz, Hondia, KWS Dakota, KWS Loft, Ohio, RGT Kilimanjaro, Rotax i Tobak. Uzyskały one pozytywny wynik badania OWT (odrębności, wyrównania i trwałości) i na ogół potwierdziły też zadowalającą wartość gospodarczą w sezonie wegetacyjnym 2013/2014. Ten specjalny tryb postępowania w cyklu badań rejestrowych wynikał z utraty wyników OWT w 2012 r., spowodowanej dużymi stratami roślin po zimie 2011/2012.
W lutym 2015 r., już w normalnym trybie, zarejestrowano kolejnych 11 odmian: Consus, Delawar, Florencia, Gimantis, Janosch, KWS Malibu, Leandrus, Pokusa, Rockefeller, Silenus i Skippy. W roku 2014 z Krajowego rejestru skreślono natomiast 10 odmian, w tym 9 na wniosek zachowującego (Garantus, Look, Kobiera, Mikula, Muza, Alcazar, Batuta, Figura i Kampana) oraz jedną z powodu upłynięcia okresu wpisu w KR (Dorota).
Więcej przeczytasz w najnowszym, lipcowym wydaniu "top agrar Polska" od str. 72.