Po miejscowych obfitych opadach wilgotność gleby w wierzchniej warstwie jest na znacznym obszarze kraju poprawna, a w niektórych nawet zbyt obfita. Jedynie woj. zachodniopomorskie, pomorskie oraz północne rejony woj. wielkopolskiego, lubuskiego i kujawsko-pomorskiego odczuwają znaczny deficyt wody w glebie (patrz mapa I). Jak wynika z oceny wilgotności gleb prowadzonej przez IMGW – PIB, pozostałe województwa mają jej wystarczająco, ale tylko w wierzchniej warstwie, tj. na głębokości od 0 do 7 cm. Stan ten jest korzystny, zwłaszcza dla gospodarstw, które uprawiają poplony lub są na etapie podorywek, czy wczesnego siewu rzepaku.
Diametralnie inny obraz przedstawia ocena tego parametru na głębokości 28-100 cm (patrz mapa II). Niestety, to strefa zasięgu systemu korzeniowego większości upraw, co przekłada się na występowanie w kraju zjawiska suszy rolniczej zwłaszcza w uprawach kukurydzy, buraka, ziemniaka, czy roślin bobowatych.
Kukurydza jest w fazie rozwoju kolby i brak wody jest niekorzystny do jej optymalnego wykształcenia. Również uprawy buraka cukrowego cierpią z powody suszy. Więdnące w ciągu dnia liście, prowadzą fotosyntezę w bardzo ...