StoryEditor

Dyrektywa azotanowa: jak oceniają ją rolnicy?

Do 8 marca 2024 r. potrwają konsultacje publiczne w zakresie oceny dyrektywy azotanowej. Na stronach Komisji Europejskiej można już przeczytać pierwsze nadesłane oceny, w tym oceny m.in. rolników.
15.12.2023., 13:41h

Ochrona wód przed azotanami

Komisja Europejska rozpoczęła 1 grudnia 2023 r. konsultacje publiczne w zakresie oceny dyrektywy Rady z 12 grudnia 1991 r. dotyczącej ochrony wód przed zanieczyszczeniami powodowanymi przez azotany pochodzenia rolniczego tzw. dyrektywy azotanowej. Bruksela do udziału w konsultacjach zachęca wszystkich:

  • rolników,
  • organizacje rolnicze,
  • doradców rolnych.

A także wszystkie zainteresowane strony.

Dyrektywa azotanowa pomaga rolnikom?

W trakcie oceny przeanalizowane zostaną cele dyrektywy azotanowej w kontekście współczesnych wyzwań związanych z rolnictwem, bezpieczeństwem żywnościowym oraz zmieniającymi się warunkami środowiskowymi i klimatycznymi. Ponadto ocena będzie dotyczyć tego, czy w związku ze zmieniającymi się warunkami klimatycznymi i środowiskowymi dyrektywa azotanowa pomaga rolnikom dostosować się do tych zmian i zwiększyć odporność gospodarstw. Jednocześnie zostanie przeprowadzona ocena dyrektywy azotanowej pod względem wsparcia recyklingu składników odżywczych z różnych źródeł, w tym z przetworzonych nawozów naturalnych.

Zobacz także: Sprzeciw rolników! – KE likwiduje Dyrekcję Generalną ds. Rolnictwa?

- Przepisy UE dotyczące azotanów chronią jakość wody przez ograniczenie zanieczyszczenia azotanami pochodzenia rolniczego i zapobieganie takiemu zanieczyszczeniu. Jakość wody w UE poprawiła się, ale zanieczyszczenie azotanami może nadal stanowić poważny problem. W ramach oceny zostanie ustalone, czy wspomniane przepisy sprawdziły się i czy są one nadal adekwatne do zakładanych celów w świetle ambicji UE w zakresie polityki ochrony środowiska i polityki klimatycznej oraz jej celów na drodze do zapewnienia zrównoważonego i odpornego rolnictwa, oraz bezpieczeństwa żywnościowego – czytamy na stronach Komisji Europejskiej.

Pozostałe cele to zbadanie możliwości wprowadzenia uproszczeń oraz zmniejszenia obciążeń i kosztów związanych ze wdrażaniem dyrektywy azotanowej, przy jednoczesnym zwiększaniu spójności z innymi przepisami, mając na względzie postęp w praktykach i technologiach rolniczych.

Znieść całkowicie ograniczenia w stosowaniu nawozów zawierających azot odzwierzęcy

Na stronach Komisji Europejskiej można już przeczytać pierwsze nadesłane oceny.

- Ta dyrektywa nie ma zastosowania w żadnym punkcie. Azot z nawozów organicznych, który w bardzo małej ilości przedostaje do wody, jeżeli w ogóle się przedostanie jest wykorzystywany przez mikroorganizmy wodne do ich wzrostu, a te organizmy są zjadanie przez ryby itp., łańcuch się zamyka. Z drugiej strony zaś nikt nie sypie saletry czy innego nawozu specjalnie do wody, czy w takich ilościach, żeby mógł się on tam przedostać. Gorszym zagrożeniem dla wód są środki chemiczne wykorzystywane w celu polepszenia wody używanej do oprysku. Przy nawożeniu organicznym powinno się znieść całkowicie ograniczenia w stosowaniu nawozów zawierających azot odzwierzęcy. Wszelkie próby ochrony środowiska stosowane przez UE generują tylko koszty a żadnych korzyści dla środowiska naturalnego – napisał anonimowy rolnik z Polski.

- Azotany powstałe w wyniku nadmiernego wykorzystania przez rolnictwo ostatecznie zainfekowały nasze gleby, a następnie wody gruntowe. Pochodzą z przemysłu, nie martwiąc się o wpływ na zdrowie i różnorodność biologiczną. Pretekst wyżywienia „świata” jest obłudny. Liczą się tylko krótkoterminowe zyski – napisał Albert Gillebert z Francji.

- Po zapoznaniu się z dokumentem moja opinia jest jednoznacznie negatywna. Przepisy, które zawiera projekt, utrudnią prowadzenie gospodarstw rolnych wszystkim rolnikom w całej UE, dołożą kolejne obowiązki dokumentacji, na które rolnik już poświęca więcej czasu niż na to, co jest istotą jego pracy, czyli odpowiednie doglądanie roślin i zwierząt - napisał także anonimowy rolnik z Polski.

 

wk

Fot: pixabay

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. listopad 2024 17:13