Ułatwieniem w odnalezieniu źródeł nabycia ekologicznego materiału siewnego lub nasadzeniowego jest wykaz zamieszczony na stronie internetowej Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa (PIORiN) – http://piorin.gov.pl/rolnictwo-ekologiczne/wykaz-materialu-ekologicznego/. Znajdują się w nim gatunki roślin rolniczych, sadowniczych czy warzywnych różnych odmian z informacjami kontaktowymi dostawców.
Wykaz ten jest aktualizowany na podstawie zgłoszeń dostawców 10 dnia każdego miesiąca. W sytuacji gdy w zestawie nie znajdzie się gatunek roślin konkretnej odmiany, istnieje możliwość użycia materiału siewnego, nasion i wegetatywnego materiału rozmnożeniowego, które nie zostały uzyskane przy pomocy metod produkcji ekologicznej. Rolnik prowadzący produkcję ekologiczną, występuje wówczas z wnioskiem do Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa o pozwolenie na zastosowanie materiału niewyprodukowanego metodami ekologicznymi (konwencjonalnego).
W 2019 r. PIORiN wydała 2824 decyzji na zastosowanie w rolnictwie ekologicznym konwencjonalnego materiału siewnego, udzielając 5953 pozwoleń w tej sprawie. Upraw rolniczych dotyczyło 2527 pozwoleń, 304 – materiału szkółkarskiego roślin sadowniczych, 2404 – roślin warzywnych, a 718 – pozostałych gatunków. Najwięcej decyzji wydały wojewódzkie inspektoraty w Olsztynie – 513, Koszalinie – 512, Białymstoku – 273, Lublinie – 311, a najmniej w Opolu – 16 i Katowicach – 39.
Źródło:PIORiN
[bie]
StoryEditor
Ekologiczny materiał siewny
W ekologicznej produkcji roślinnej wymaga się, aby stosowany materiał siewny, nasiona i wegetatywny materiał nasadzeniowy był wyprodukowany także metodami ekologicznymi.