StoryEditor

Ekologiczny plastik także w ochronie roślin i medycynie

Plastik, a ściślej mówiąc polimery, z których produkuje się materiały codziennego użytku można wytwarzać nie z ropy naftowej, ale z biomasy.
20.05.2014., 14:05h

Naukowcy z CBMM PAN, Instytutu Biopolimerów i Włókien Chemicznych w Łodzi oraz Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej opracowali technologię wytwarzania biodegradowalnych poliestrów, w tym polilaktyd (PLA) – otrzymywany z monomerów surowców odnawialnych.
Z polimerów biodegradowalnych można produkować toreby foliowe, opakowania, produkty codziennego użytku oraz panele, którymi pokrywane są elewacje budynków. Materiały te nie rozkładałyby się podczas normalnego użytkowania, ale dopiero odpowiednio kompostowane, np. pod wpływem lekko zakwaszonej wody i w dalszej kolejności przez działanie mikroorganizmów czy enzymów.
Ważnym przeznaczeniem nowego produktu może być tworzenie otoczek do środków ochrony roślin, z których pestycyd byłyby stopniowo uwalniany. Najcenniejsze może okazać się jednak zastosowanie polilaktydu do wytwarzania osłonek leków, które uwalniałyby substancję czynną dopiero po jakimś czasie. Na przykład aspiryna powinna być uwalniana w organizmie po przejściu przez żołądek, dla którego jest szkodliwa. Polimery mogą być także ukierunkowane na zwalczanie nowotworów – grzęzłyby w pobliżu zmutowanych komórek i dopiero tam się rozkładały, uwalniając lek.
Źródło: www. naukawpolsce.pl
bier

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. listopad 2024 19:21