StoryEditor

Ekosposób na życie i biznes

Małe gospodarstwa coraz częściej walczą o przetrwanie. Alternatywą może być dla nich przekwalifikowanie gospodarstwa na produkcję ekologiczną.
24.10.2019., 15:10h
W ostatnim czasie obserwujemy prawdziwy boom na punkcie ekologii, a rolnicy coraz częściej decydują się na przejście z rolnictwa konwencjonalnego na rolnictwo ekologiczne. Najtrudniejsze w przekwalifikowaniu jest, jak się okazuje, podjęcie ostatecznej decyzji. Na przejście z uprawy konwencjonalnej na ekologiczną zdecydowali się Regina i Mirosław Umerscy ze Zblewa (woj. pomorskie) i w 2005 roku otrzymali pierwszy certyfikat gospodarstwa ekologicznego. Gospodarują na 20 ha z glebami w klasie od III do VI. Gospodarstwo znajduje się w strefie o niekorzystnych warunkach, ze względu na gleby bielicowe. Umerscy uprawiają m. in. konopie siewne, proso, pszenicę perską i okrągłoziarnową, owies i ziemniaki. Hodują 10 kóz i krowę.

Przełomowy rok dwutysięczny

– O przejściu na rolnictwo ekologiczne zaczęliśmy myśleć pod koniec lat 90. Do decyzji dojrzeliśmy w roku 2000, a w 2005 roku otrzymaliśmy pierwszy certyfikat – mówi Mirosław Umerski.

Uwaga, konopie!

Materiał siewny konopi kupujemy z Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich w Poznaniu. Kilogram nasion kosztuje ok. 14 zł – wyjaśnia ekorolnik. Nasiona wysiewane są w kwietniu siewnikiem talerzowym w glebę uprawianą bezorkowo lub orkowo.

Zdrowe rośliny

– Czynnikiem, który ogranicza choroby i szkodniki jest dobór płodozmianu. Metodą ich ograniczenia jest odpowiednia agrotechnika, termin uprawy i wrażliwość na nie poszczególnych odmian roślin – wyjaśnia rolnik.

Niższy plon, ale wyższa cena

Wszystkie rośliny Umerscy zbierają sami, własnym sprzętem. Nasiona zbierają kombajnem zbożowym, a okopowe wykopują kopaczką dwurzędową, zbierają ręcznie i sortują.W tym roku średni plon pszenicy wynosił 2,5 t/ha, ziemniaków 4 t/ha, a prosa, soczewicy, jęczmienia, owsa i lnianki rydzowej 1,5 t/ha.

Dlaczego Regina i Mirosław zdecydowali się przejść na rolnictwo ekologiczne, co jest największym problemem w ekologii i jakie wymogi trzeba spełniać aby uprawiać konopie siewne? Dowiedz się tego z listopadowego numeru top agrar Polska! Całość artykułu znajdziesz na stronie 56!




dkd


Donata Kosicka
Autor Artykułu:Donata Kosicka
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. listopad 2024 18:35