
14 marca br. przedstawiciele państw członkowskich UE zatwierdzili mandat negocjacyjny Rady w sprawie regulacji dotyczących roślin uzyskanych za pomocą nowych technik genomicznych (NGT) oraz żywności i paszy. Decyzja ta ma na celu zwiększenie innowacyjności oraz zrównoważonego rozwoju w sektorze rolno-spożywczym. Między innymi dotyczyła poruszanego dzisiaj tematu; etykietowania.
Czytaj więcej: Większość państw UE za nowelizacją ustawy o inżynierii genetycznej
Sprzeciw wobec etykietowania żywności modyfikowanej
- Jedenaście krajów związkowych chce znieść wymóg etykietowania nowej żywności genetycznie modyfikowanej. Tak wynika z oświadczenia zawartego w protokole z konferencji ministrów rolnictwa w Baden-Baden. Kraje związkowe Badenia-Wirtembergia, Berlin, Brandenburgia, Hesja, Meklemburgia-Pomorze Przednie, Nadrenia Północna-Westfalia, Nadrenia-Palatynat, Saara, Saksonia, Saksonia-Anhalt i Turyngia wzywają przyszły rząd federalny do sprzeciwienia się wprowadzeniu kompleksowego wymogu etykietowania nowych produktów inżynierii genetycznej - czytamy na topagrar.com.
Wystosowane żądanie jest niezgodne ze stanowiskiem Parlamentu Europejskiego, który opowiedział się za obowiazakowym etykeitowaniem, takiej żywności.
- To policzek dla konsumentów i dużej części przemysłu spożywczego, który od wielu lat inwestuje w przejrzystą produkcję wolną od GMO w tych krajach związkowych – wyjaśnił dyrektor zarządzający VLOG Alexander Hissting.
Inżynieria genetyczna w sektorze ekologicznym?
Kraje związkowe, chcą również zezwolić na wprowadzenie nowej inżynierii genetycznej w rolnictwie ekologicznym. Propozycja ta mocno wykracza poza to, co zostało zasugerowane przez Komisję Europejską i Radę Ministrów.
Jedynym punktem, przy którym uzyskano porozumienie na konferencji, było odrzucenie patentów na rośliny GMO.
Na szczeblu UE wkrótce rozpoczną się negocjacje między Parlamentem Europejskim, Radą Ministrów i Komisją Europejską na temat przyszłych przepisów dotyczących nowej inżynierii genetycznej NGT.
oprac. Patrycja Bernat
Fot: Chat GPT