Będziemy na niej dyskutować o zrównoważonej produkcji roślinnej pod kątem wykorzystania pełni możliwości, jakie dają nam ochrona tradycyjna i biologiczna. Nie jest tajemnicą, że dostępne dziś rozwiązania biologiczne nie dorównują skutecznością tym chemicznym. Dodatkowo limitują je mocno warunki atmosferyczne.
Zastosowanie biologii chociażby przy zbyt wysokiej temperaturze może na tyle obniżyć skuteczność jej działania, że możemy praktycznie w ogóle nie zaobserwować działania preparatu.
Rozpoznać zagrożenie przy planowaniu zabiegu
Oczywiście najważniejsze w przypadku planowania zastosowania preparatu biologicznego jest właściwa diagnoza zagrożenia. Tego rodzaju produkty mają węższe spektrum działania, niż chemiczne. Te drugie często ograniczają agrofagi, które nie są wpisane w etykiecie. Warto zatem dobrze ocenić zagrożenie i to, czy opłaci się wydać do jego ograniczenia drogi preparat biologiczny.
Zobacz także: Chwasty w zbożach: zwalczanie przytuli czepnej jesienią
Obecne przepisy regulujące stosowanie środków chemicznych, a mówiąc wprost wykreślanie kolejnych niezwykle cennych substancji czynnych z rejestru zmusi nas do pochylenia się prędzej, czy później nad rozwiązaniami biologicznymi. W praktyce trzeba będzie łączyć różne metody ochrony, a dziś robią to już niektóre większe gospodarstwa, które stać na eksperymentowanie. Element praktycznego łączenia chemii i biologii będzie ważnym punktem Sesji Uprawa II.
Program sesji Uprawa II
Temat: Zrównoważona produkcja roślinna musi się opłacać – jak w pełni wykorzystać potencjał ochrony chemicznej i biologicznej?
Rozpoznanie zagrożenia pierwszym warunkiem wygrania bitwy o plon – dr hab. Zuzanna Sawinska, prof. UP w Poznaniu
Wprowadzenie do debaty – Jacek Daleszyński, top agrar Polska
Debata z udziałem ekspertów i rolników: Zrównoważona produkcja roślinna musi się opłacać – jak umiejętnie łączyć ochronę chemiczną i biologiczną w praktyce?
Uczestnicy debaty:
- dr hab. Zuzanna Sawinska, prof. UP w Poznaniu,
- dr hab. Roman Kierzek, prof. IOR, Poznań, dyrektor IOR,
- Joanna Gałązka, dyrektor PSOR,
- Adam Jurczyk, rolnik łączący ochronę chemiczną i biologiczną.
Zapisz się na Forum i na Sesję Uprawa II TUTAJ.