Podkreślał, że osobnym i nie bez znaczenia aspektem jest także ich znaczna konkurencyjność cenowa. Dlatego tak ważne, aby oddzielić obiegowe legendy o jakichś „generykach” od poważnych rozważań o efektywności i zaletach konkretnych produktów generycznych.
Ekspert z firmy Chemirol porównywał ochronę roślin do zbioru klocków. Wszyscy dysponujemy tą samą grupą elementów układanki – substancji aktywnych. To, jak skuteczną i trwałą technologię zbudujemy, zależy od doboru poszczególnych z nich i ułożenie ich przez konstruktora.
Z jednej strony musimy produkować więcej, ze względu na rosnącą liczbę ludności, przy malejącym areale ziemi do wykorzystania (rozrost miast, przekształcanie terenów wiejskich w miejskie itp.). Z drugiej strony – chcemy zbierać więcej, żeby móc więcej zarobić. I tutaj pojawia się wątek, który nazywamy efektywnością ekonomiczną.
StoryEditor
#forumTopAgrar: Czy należy bać się „generyków” ?
Wielu rolników podchodzi sceptycznie do stosowania tzw. generyków. Czy faktycznie jest czego się bać?
– W mniej potocznym rozumieniu produkty generyczne będą bowiem sumą doświadczeń i wiedzy o substancjach aktywnych od lat, stosowanych w ochronie roślin, które procentują umiejętnością ich właściwego ujęcia w postaci skutecznych, sprawdzonych i kompleksowych technologii – mówił Paweł Talbierz z firmy Chemirol.