Woda dobrej jakości jest niezbędna do produkcji żywności. Rolnictwo, które globalnie konsumuje 70% zużywanych przez człowieka wód słodkich, znacząco odpowiada za pogorszenie jej jakości. Dlatego tak ważne jest, by korzystając np. ze środków ochrony roślin mieć na uwadze skuteczność zabiegu i maksymalne ograniczenie ich wpływu na środowisko.
– Praktyczne przykłady, m.in. farmy Hof ten Bosch w Belgii, biorącej udział w programie Bayer Forward Farming pokazują, że wdrożenie prostych środków bezpieczeństwa obniża ryzyko zanieczyszczeń wód powierzchniowych o ponad 90% – stwierdził wykładowca.
Bayer promuje 2 technologie związane z ochroną wody przed zanieczyszczeniami. Pierwsza to instalacja Phytobac®, służąca do likwidacji resztek cieczy roboczej i popłuczyn z opryskiwacza.
Kolejna to tzw. system zamkniętego transferu: urządzenia easyFlow® umożliwiające przelanie środka ochrony roślin z handlowego opakowania do opryskiwacza bez bezpośredniego kontaktu stężonej substancji z operatorem i światem zewnętrznym.
– Działania zachowujące dobrą jakość wód powierzchniowych i podziemnych służą nie tylko rolnikowi, środowisku, czy konsumentowi, ale mają również konsekwencje polityczne i ekonomiczne – dodał prelegent. Brak dbałości o jakość wód może skutkować ograniczaniem dostępnych środków ochrony roślin, co przekłada się na niekonkurencyjną produkcję żywności – ogranicza również możliwości walki z pojawiającą się odpornością na środki ochrony roślin chwastów, szkodników i chorób.
(bie)
StoryEditor
#ForumTopAgrar: Musimy dbać o wodę
– Woda jest niezbędna do produkcji żywności. Rolnictwo z jednej strony zużywa jej bardzo dużo i jednocześnie odpowiada za jej zanieczyszczanie – mówił dr Michał Krysiak z firmy Bayer CropScience podczas sesji uprawowej III Forum Rolników i Agrobiznesu w Poznaniu.