StoryEditor

Francuska hodowla roślin wzmacnia potencjał

W czerwcu 2020 r. miała miejsce fuzja francuskich hodowli roślin Euralis Semences i Caussade Semences Group. Powstała nowa marka na rynku nasiennym o nazwie Lidea. Po pięciu latach ma miejsce dalsze wzmacnianie potencjału francuskich spółdzielni rolniczych.

01.04.2025., 10:49h

Co ciekawe wyżej wymieniona firma Euralis oraz Maïsadour, czyli marka, która najprawdopodobniej wejdzie w skład nowej organizacji, to francuskie spółdzielnie rolnicze. Zatem ich właścicielami są rolnicy. Fuzja firm skutkować ma powstaniem wiodącej spółdzielni na terenie południowo-zachodniej Francji. Nie ma co się dziwić, ponieważ w branży agro od wielu lat ma miejsce tendencja koncentracji kapitału i zasobów ludzkich. Jest to skutek coraz m.in. coraz wyższych kosztów hodowli, która wymaga nowoczesnych narzędzi oraz wykwalifikowanych kadr.

Kogo dotyczy fuzja?

Euralis to spółdzielnia działająca w południowo-zachodniej Francji od prawie 90 lat. U nas znana jest z materiału siewnego, który od pięciu lat oferowany jest pod makra Lidea. Natomiast globalnie to przedsiębiorstwo zrzeszające 5,4 tys. rolników, które zatrudnia 4,9 pracowników w 16 krajach. Oferuje materiał siewny pod markami Lidea i Caussade Semences Pro. Jednak to nie wszytko. W ich ofercie są typowe produkty rolne poznaczone na rynki konsumencie, jak słynne francuskie foie gras (stłuszczona wątróbka, tzw. pasztet strasburski), kaczki oraz marki Maison Montfort, Rougié, Stalaven, Teyssier. W 2024 r. obroty Euralis siegały 1,57 mld euro.

Natomiast Maïsadour, to jak wyżej wspomniano także spółdzielnia rolników również działająca na południowym zachodzi Francji. W Polsce nasiona sprzedaje pod marką MAS Seeds. Firma działa w 50 krajach na świecie, a jej działalność koncentruje się wokół rolnictwa, nasiennictwa i przetwórstwa spożywczego. Oferuje produkty delikatesowe pod markami Delpeyrat i Comtesse du Barry oraz drób pod markami St SEVER i Marie Hot. Maïsadour. Firma zrzesza 5 tys. rolników i zatrudnia ponad 4,3 tys. pracowników w 13 krajach. Jej roczne przychody są poziomie 1,47 mld euro.

Po co łączenie?

W komunikacie firmy Lidea czytamy, że krok ten wywołany jest dynamicznymi zmianami, narastającą konkurencją, kryzysami oraz potrzebą zwiększenia opłacalności pracy rolników. Ma to wzmocnić pozycję lokalnych producentów oraz lepsze wykorzystanie potencjału regionalnego rolnictwa.

Planowane jest powstanie dużego ośrodka spółdzielczego na południowym zachodzie Francji, którego celami są:

  • zapewnienie spółdzielcom wsparcia, aby rozwijać dochodowe i nowoczesne rolnictwo łączące produkcję roślinną i zwierzęcą oraz otwarte na rozwój odnawialnych źródeł energii;
  • promocja i rozwój rolnictwa w południowo-zachodniej Francji;
  • połączenie kadr, zasobów finansowych i przemysłowych.

Zobacz także: Odmiany soi już w naszej porównywarce

Ponieważ obie spółdzielnie mają podobną historię, a ich kompetencje uzupełniają się, łączenie będzie na zasadzie równorzędnego partnerstwa. Powstanie wspólna rada nadzorcza z zachowaniem równowagi. Aby doszło do łączenia zgodę muszą jeszcze wyrazić urzędy ds. konkurencji i rynku i obyć muszą się konsultacje z pracownikami. Dopiero po tym następować będą zmiany organizacyjne. Zatem do rzeczywistej fuzji dojdzie najwcześniej w 2026 roku.

– Nasze spółdzielnie udowodnią, że wspólne działania mogą przełożyć się na większą efektywność zarówno w rolnictwie, jak i w przetwórstwie i sprzedaży – powiedział Christophe Congues, prezes Euralis. Jest przekonany, że w obecnej sytuacji łączeni sił jest koniecznością.

– Razem możemy stać się silniejszym głosem naszych regionów, łącząc wiedzę i doświadczenie, które w wielu obszarach się uzupełniają – dodał Daniel Peyraube, prezes Maïsadour. Jest to ważne na coraz bardziej konkurencyjnym rynku. Ponadto planują przyciągać młodych rolników, którzy będą współtworzyć suwerenność żywnościową Francji.

Co w Polsce?

Ponieważ obie firmy oferują nasiona od wielu lat zapytaliśmy o los tych marek.

– Jest jeszcze za wcześnie, aby mówić o konsekwencjach dla polskiego runku. Na razie wszystkie scenariusze są na stole. Gdy tylko coś będzie wiadomo, to poinformujemy – powiedział dr Błażej Springer z Lidea Seeds Polska. Na ten sezon nasiona są sprzedawane jeszcze pod dotychczasowymi markami i kanałami dystrybucji.

image
Euralis i Caussade to już nowa spółka

tcz

Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
04. kwiecień 2025 14:35