– Dziś zmagamy się z niezwykle szybko postępującymi zmianami klimatycznymi. Na całym świecie mamy do czynienia z anomaliami pogodowymi jak ekstremalnymi suszami czy powodziami. To wszystko nie sprzyja prowadzeniu zrównoważonej produkcji rolnej, a przecież na świecie jest nas coraz więcej i potrzebujemy coraz więcej jedzenia – rozpoczął Liam Condon, szef sekcji CropScience w firmie Bayer.
Dla osiągnięcia stabilności potrzebne są zatem innowacje, na które Bayer stawia. Dotyczą one przede wszystkim obszarów ochrony roślin, nasiennictwa, a także cyfrowych rozwiązań dla rolnictwa.
– W 1940 r. na wyprodukowanie 10 buszli kukurydzy, czyli około 250 kg potrzeba było 10-krotnie większej powierzchni gleby niż dzisiaj. To była tzw. stara szkoła rolnictwa, gdzie rolnicy nie mieli do dyspozycji wszechstronnych rozwiązań – mówił Liam Condon. Dodał, że dziś dzięki nowoczesnym odmianom i ochronie można uzyskać maksymalny plon z dostępnej powierzchni. Pomagają w tym m.in. nasiona w systemie Intacta RP2-Pro, który oferuje nasiona soi z dedykowanymi herbicydami, co ma w dużym stopniu zmniejszyć stosowanie większej ilości chemii w uprawie i tym samym zmniejszyć niekorzystny wpływ na środowisko.
– Efektywna walka z chwastami pozwala na zachowanie potencjału plonowania roślin. Dlatego też Bayer inwestuje rocznie 4–5 mld euro w alternatywne zwalczanie chwastów na całym świecie – mówił Condon.
W programie na dziś znalazły się wystąpienia na temat rolnictwa cyfrowego, wpływu konsumentów na kierunki produkcji rolniczej czy też wizji rolnictwa bez środków ochrony roślin.
jd, fot Daleszyński
StoryEditor
Future of Farming Dialog 2019 rozpoczęte
Ponad 150 dziennikarzy, wykładowców związanych z rolnictwem oraz rolników z ponad 40 krajów uczestniczy w kolejnej już edycji Future of Farming Dialog. Spotkanie ma odpowiedzieć m.in. na pytanie, jak będzie wyglądało rolnictwo w przyszłości i czy będzie ono w stanie wyżywić wszystkich ludzi na świecie.