Raport EPA mówi coś zupełnie innego niż wyniki przedstawione przez Międzynarodową Agencję Badań nad Rakiem (IARC), która stanowczo twierdzi, że ta substancja jest jak najbardziej rakotwórcza. Kwestia kancerogenności glifosatu będzie dyskutowana przez zespół naukowo–doradczy na panelu organizowanym w dniach 18–21 października. Po opublikowaniu w ciągu 90 dni raportu ze spotkania EPA będzie miała 60 dni na konsultacje społeczne. Organizacja ma nadzieję, że ostateczny raport o wpływie glifosatu na zdrowie człowieka uda się opublikować na wiosnę 2017 r.
Wokół glifosatu wciąż jest sporo zamieszania, także na europejskim podwórku (kwestia wycofania go z użycia). Pisaliśmy o tym na naszym portalu:
Ważą się losy glifosatu w Europie
Glifosat nie zniknie z europejskich pól.
Pierwszy raport z 2015 r. opublikowany przez IARC stwierdza, że glifosat może wywoływać raka. EPA w tym samym roku opublikowała swoje wyniki mówiące o braku związku tej substancji z wywoływaniem raka. Został on jednak szybko wycofany, a powodem było stwierdzenie, że nigdy nie miał on być upubliczniony.
O dalszych losach glifosatu i jego wpływie na zdrowie człowieka będziemy na bieżąco informować.
jd, fot. Sierszeńska