StoryEditor

Głosowanie w sprawie glifosatu – UE bez większości za lub przeciw. KE podejmie decyzję samodzielnie

Państwa członkowskie UE po raz kolejny nie osiągnęły kwalifikowanej większości za lub przeciw, przedłużeniu na kolejne dzisięc lat możliwości stosowania glifosatu. Co to oznacza dla autoryzacji przez Unię Europejską?
Konstantin Kockerols
16.11.2023., 10:42h

Stosowanie glifosatu - bez decyzji

W czwartek 16.11. br. odbyło się głosowanie w sprawie glifosatu. Państwom członkowskim UE nie udało się osiągnąć kwalifikowanej większości za lub przeciw ponownemu zatwierdzeniu herbicydu na kolejne dziesięć lat.

Nie jest zaskoczeniem, że w czwartkowym głosowaniu nie osiągnięto większości kwalifikowanej: Komisja Europejska przedstawiła państwom członkowskim ten sam wniosek, w którego sprawie nie udało im się uzyskać wyraźnego głosu już w pierwszym głosowaniu.

Kiedy uzyskuje się większość kwalifikowaną?

Większość kwalifikowana jest osiągana, gdy większość, czylli 55% państw członkowskich, reprezentujących co najmniej 65% ludności UE, głosuje za lub przeciw propozycji Komisji.

Czy Komisja Europejska podejmie teraz samodzielną decyzję?

Komisja Europejska podejmie teraz decyzję w sprawie przyszłości glifosatu bez wyraźnego głosu państw członkowskich. Według rzecznika Komisji Europejskiej jest ona nawet do tego zobowiązana.

- Komisja jest prawnie zobowiązana do podjęcia decyzji [w sprawie glifosatu] na podstawie istniejącego rozporządzenia UE - powiedział rzecznik Komisji w środę po południu.

W oparciu o ocenę EFSA Komisja zaproponowała przedłużenie zezwolenia na stosowanie glifosatu. Wielu obserwatorów w Brukseli zakłada zatem, że Komisja zdecyduje się na autoryzację glifosatu na kolejne dziesięć lat. Nie zostało to jednak jeszcze oficjalnie potwierdzone.

 

Obecne zezwolenie wygasa 15 grudnia 2023 roku.

 

Konstantin Kockerols

Fot: Sierszeńska

Konstantin KockerolsKonstantin Kockerols
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. styczeń 2025 07:40