Wydaje się ze niewiele. A jednak... jak to we współczesnej gospodarce jeden nie może istnieć bez produktów innych. Łańcuch zależności, dostaw powoduje, że daleko idące cele są wspólne. Jednym z nich jest ochrona klimatu.
GA S.A. i AGH i zawarły porozumienie w sprawie nawiązania długoterminowej współpracy. Wspólne projekty będą dotyczyły m.in. technologii związanych z ochroną klimatu. W szczegółach będzie to inicjowanie prac badawczo-rozwojowych i ostateczna realizacja projektów. Chodzi o tworzenie technologii oszczędzających energię elektryczną i cieplną przez zwiększenie wydajności, której w produkcji nawozów zużywa się ogromne ilości. Wspólne działanie pozwoli na staranie się o środki zewnętrzne na prowadzone prace. Będą także organizowane praktyki dla studentów AGH w Grupie Azoty.
- Pozwala to nie tylko zmniejszać koszty, ale przede wszystkim jest działaniem korzystnym dla środowiska – powiedział dr Wojciech Wardacki, prezes zarządu Grupy Azoty S.A.
Nadzieję na korzyść ze współpracy widzi także uczelnia. Ma to dać AGH ogromne możliwości.
- Na tej współpracy skorzysta cała nasza społeczność. Zarówno kadra naukowa, która będzie wspólnie z ekspertami z Grupy Azoty realizować projekty, ale także studenci, którzy będą mogli odbywać praktyki w jednym z najbardziej innowacyjnych Centrów Badawczo-Rozwojowych w tej części Polski - podkreślił prof. Jerzy Lis. Jest to pierwsza umowa z przemysłem, którą podpisał już jako Rektor Elekt AGH.
W Grupie Azoty już teraz prowadzi się wiele prac badawczo-rozwojowych: ponad 80 projektów badawczo-rozwojowych o całkowitym budżecie ok. 170 mln zł, przy czym ok. 40 mln finansowania pozyskano ze źródeł zewnętrznych.
StoryEditor
Grupa Azoty z górnikami i hutnikami w obronie klimatu
Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie to kuźnia inżynierów przemysłu ciężkiego. Natomiast Grupa Azoty to przemysł chemiczny jednak bliższy rolnikom. Co te dwie instytucje mogą wspólnie zrobić dla rolnictwa?