Granulat jest bezpieczniejszy dla użytkownika. Przede wszystkim nie pyli, jak to zdarza się przy użyciu proszku. Ponadto w porównaniu z płynnymi formami herbicydów, taka formulacja w przypadku bezpośredniego kontaktu ze skórą ma mniejszą przenikalność.
Nie bez znaczenia jest również fakt, że herbicydy w postaci granulatu mają wysoką wydajność. Może być ona nawet 2 razy większa niż postaci płynnej – zazwyczaj 1 kg suchej formulacji odpowiada 2 litrom płynu. Ale ważne jest także stężenie substancji czynnej zawartej w granulkach. Często zdarza się, że jest ono kilkukrotnie wyższe niż w gotowym, preparacie płynnym.
Granulat daje również wyższą gwarancję, że deklarowana zawartość substancji czynnej jest dokładnie taka sama, jak w gotowym produkcie. Inaczej sprawa wygląda w przypadku płynnych formulacji, które mogą być podatne są na pewne wahania. Pozostaje problem rozpuszczalności granulatu. Wielu rolników zakłada, że granulat nie rozpuści się łatwo w wodzie i podczas aplikacji pozostanie na roślinach, niszcząc je. Jednak na rynku istnieje wiele herbicydów, które dzięki zastosowaniu najnowszej technologii, rozpuszczają się całkowicie, nawet w małej ilości zimnej wody. Sprzyja to pobraniu i przemieszczeniu się środka w roślinie, przez wysoce wydajny system przenoszenia, zapewniający większą skuteczność oraz bardziej stabilne działanie substancji czynnej w różnych warunkach.
dr inż. Tomasz Sekutowski, IUNG-PIB Zakład Herbologii i Technik Uprawy Roli