StoryEditor

Hodowla konwencjonalna i inżynieria genetyczna – Jak działa Urząd Patentowy UE?

Urząd Patentowy UE w dalszym ciągu udziela patentów na odmiany konwencjonalne, co spotyka się z niezrozumieniem. Patenty dozwolone są, gdy stosowana jest w hodowli inżynieria genetyczna.

24.10.2024., 11:40h

Sprawa ta dotyczy około 1300 odmian roślin w Unii Europejskiej, zgodnie z inicjatywą „No Patents on Seeds” w raporcie z 14 października 2024 r., gdzie zaznaczono, że patenty powinny być możliwe w Europie tylko na organizmy modyfikowane GMO. Zgodnie z Dyrektywą Patentową UE 98/44 rośliny muszą zostać wyprodukowane przy użyciu procesu technicznego starej lub nowej inżynierii genetycznej.

Zobacz także: Stonka kukurydziana to zagrożenie już dla całej Polski. Kiedy i czym ją zwalczać?

Sprawę przyznawania patentów poruszył na swoim portalu Agrarheute, gdzie opisano przypadek, kiedy to w połowie października br. Europejski Urząd Patentowy odrzucił sprzeciw wobec posiadanego przez firmę KWS patentu na kukurydzę z tolerancją na niskie temperatury (EP 3380618).

Sprzeciw sojuszu 18 oragnizacji

Sprzeciw ten został złożony przez sojusz 18 organizacji, w skład której wchodzi Grupa Robocza ds. Rolnictwa (AbL), a także grupa interesu przeciwko opłatom reprodukcyjnym lub opłatom z pomocy rozwojowej i ochrony środowiska.

Skąd decyzja Urzędu Patentowego?

W swojej decyzji EPO powołuje się na klauzulę, zgodnie z którą zakaz ten ma zastosowanie wyłącznie do patentów zgłoszonych po 1 lipca 2017 r. Tak twierdzi Christoph Then, rzecznik sojuszu, który był obecny na przesłuchaniu, a patent KWS na kukurydzę odporną na zimno został złożony w 2016 roku.

image

Jak przebiega zbiór kukurydzy na ziarno na Opolszczyźnie? Które odmiany wybierają rolnicy? [Reportaż]

Czy kukurydza jest modyfikowana genetycznie?

Omawiana odmiana kukurydzy, jak twierdzi „No Patents on Seeds” i Bioland pochodzi z hodowli konwencjonalnej. A według natomiast KWS, przyznany patent UE stosuje mutagenezę losową, co umożliwia odtworzenie kukurydzy, która wykazuje odporność na niskie temperatury za pomocą inżynierii genetycznej.

Hodowca jak podaje, przeanalizował genom oraz zidentyfikował markery, które wykorzystane były do selekcji kukurydzy o pożądanych cechach. Następnie rośliny skrzyżowano w celu ustalenia, czy markery z tolerancją na zimno są dziedziczone.

Sojusz zamierza odwołać się od decyzji EPA.

 

Bernat Patrycja

Źródło: Agrarheute

Fot: Sierszeńska

Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat z-ca redaktora prowadzącego topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
27. październik 2024 15:58